Młodzież dla Europy

Klub Europejski

XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - szkolna debata

Debata szkolna - Projekty młodzieżowe/dobre praktyki.Dziś zorganizowaliśmy planowaną od dawna debatę na temat projektów uczniowskich/działań, jakie mógłby w szkole zorganizować lub zainicjować samorząd szkolny. Spotkanie miało związek z XVI Sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której, mamy nadzieję, wezmą udział uczniowie z naszej szkoły.

W spotkaniu udział wzięli: Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania (Urząd Miasta w Radomsku) Pan Zbigniew Solarik, Pani Grażyna Skupińska, nauczyciel historii w ZS-G nr 1 w Radomsku wspólnie z czterema uczennicami, W-ce dyrektor ZS-G nr 7 w Radomsku Pani Aleksandra Gniłka, nauczyciele, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku oraz członkowie SKE “Młodzież dla Europy”.

Na początku zaprezentowaliśmy nasze dokonania w ramach projektu “Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery”, wskazując mocne i słabe strony projektu. Następnie goście z ZS-G nr 1 w Radomsku, przedstawili główne założenia realizowanego przez nich projektu “Znosimy bariery - otwieramy drzwi kariery”. Pan Naczelnik wskazał projekty, jakie realizują szkoły na terenie miasta we współpracy i pod czujnym okiem specjalistów z Urzędu Miasta w Radomsku, z kolei Pani w-ce dyrektor nawiązała do projektu, w jakim być może już niedługo szkoła będzie uczestniczyć.

Dalsza dyskusja toczyła się wokół tematu - projekty, jakie moglibyśmy zrealizować w szkole we współpracy samorządu uczniowskiego, rodziców, członków lokalnej społeczności oraz samorządu. Wśród propozycji pojawiły się: wymiana młodzieżowa, zajęcia sportowe, zajęcia artystyczne oraz rozwijające zainteresowania uczniów (laboratoria) a także tajemniczo brzmiący projekt “trzy pory roku”.

Wspólnie motywem przewodnim naszej dyskusji uczyniliśmy zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, wskazując potencjalnych sojuszników, przeszkody w realizacji projektu, co może motywować uczniów do większego zaangażowania w takie inicjatywy, a także jak należałoby świętować zakończenie projektu. Wszyscy zgodnie przyznali, że praca metodą projektu przynosi wiele korzyści i satysfakcji, mając na uwadze nie tylko działania na dużą skalę, ale także małe projekty. Z pewnością wnioski, dobre praktyki, sugestie, jakie pojawiły się na dzisiejszej debacie posłużą w przyszłości do bardziej efektywnej pracy samorządu uczniowskiego.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

1 Comments

Trackbacks & Pingbacks

  1. Młodzieżowy parlament | Młodzież dla Europy

    [...] także - szkolna debata. Tagi CEO, debata, Justyna Krawczyk, Michalina Majstrowicz, XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży [...]

Leave a Reply