Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Prowadzisz - odłóż telefon

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Kolejna akcja za nami. Tym razem zorganizowaliśmy na ulicach miasta Radomska happening z racji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Motywem przewodnim naszej akcji było niekorzystanie przez kierowców z telefonów komórkowych w czasie jazdy-Prowadzisz - odłóż telefon. Ubrani w kamizelki odblaskowe oraz odblaski na rękę i nogę, które otrzymaliśmy od Komendy Powiatowej Policji w Radomsku próbowaliśmy uzmysłowić kierowcom, aby nie korzystali z telefonów komórkowych w czasie jazdy samochodem.

Warto zapamiętać ten zapis: Art. 45, pkt 2. Prawa o ruchu drogowym - “Kierującemu pojazdem zabrania się: 1. korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.

Dodatkowo zaopatrzeni byliśmy także w kilka transparentów…oraz policyjne lizaki. Rozdawaliśmy ulotki informacyjne, na których pojawiły się dane statystyczne oraz hasła: “Prowadzisz - odłóż telefon”, “Kierując samochodem trzymaj obie ręce na kierownicy”. Sądząc po reakcjach kierowców, akcję można uznać za udaną.

Happening wspomina jedna z uczestniczek, Klaudia Antczak: “Dzisiejszy happening miał za zadanie zmusić kierowców do przemyśleń na temat bezpiecznego kierowania samochodem. Zasada jest prosta: jeżeli prowadzisz nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, a jeżeli rozmawiasz lub “bawisz się” telefonem, to zatrzymaj się, by nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze. Uważam, że tego typu akcje powinny być częściej powtarzane, gdyż jednorazowo mogły one nie dotrzeć do wszystkich osób. Bo jednak nie każdy mieszkaniec Radomska był do końca świadom czego dotyczyła nasza akcja - nie miał czasu lub po prostu omijał nas. Myślę, że jeśli tego typu happeningi odbywałyby się systematycznie, to mieszkańcy Radomska przemyśleliby swoje zachowanie na drodze. Bo przecież nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie”.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply