Młodzież dla Europy

Klub Europejski

XXV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

XXV Sesja Sejmu Dzieci i MłodzieżyNasi reprezentanci, Igor Kęsy i Mateusz Patalan, wzięli 1 czerwca udział w jubileuszowej, XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem obrad byli posłowie II RP i ich losy podczas II Wojny Światowej.

Młodzi posłowie głosowali nad uchwałą przygotowaną uprzednio przez Komisję (składająca się z przedstawicieli najlepszych zespołów z całej Polski) oraz zadali pytania do minister edukacji narodowej, reprezentowanej przez podsekretarza stanu Macieja Kopcia.

Naszym reprezentantom nie udało się co prawda zabrać głosu, ale Mateusz Patalan, zgłosił poprawkę, który została przyjęta w późniejszym głosowaniu. Za przyjęciem zmian głosowało 301 posłów, przeciw było 59, a 77 wstrzymało się od głosu.

Poprawka została włączona do porządku obrad dzięki zaangażowaniu i podpisom posłów z województw: łódzkiego i podlaskiego.

Poprawka dotyczyła zmian w jednym z artykułów, który w oryginale brzmiał:

W celu zachęcania młodych ludzi do propagowania wiedzy o polskiej historii postulujemy, aby:
[…]
2) młodzież angażowała się w edukację historyczną młodszych;

A został zmieniony na:

W celu zachęcania młodych ludzi do propagowania wiedzy o polskiej historii postulujemy, aby:
[…]
2) młodzież angażowała się w edukację historyczną najmłodszych w celu kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich;

Posiedzenie Sejmu zostało poprzedzone wycieczką po Warszawie, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Młodzi posłowie mieli okazję zobaczyć m.in.: Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście, Kolumnę Zygmunta czy Budynek Sądu Najwyższego.

- To było ciekawe doświadczenie wcielić się w rolę ludzi którzy rządzą naszym państwem i poznać procesy zachodzące w Sejmie „od kuchni” - relacjonuje Igor Kęsy, nasz młodzieżowy poseł .

- Odkąd pamiętam interesowałem się polityką, a Sejm Dzieci i Młodzieży był dla mnie wielkim marzeniem od kiedy tylko dowiedziałem się o tej inicjatywie. Jestem niezmiernie szczęśliwy z uzyskania mandatu młodzieżowego posła. Cieszy mnie również to, że miałem swój wkład w powstanie tegorocznej uchwały – dodaje Mateusz Patalan.

Zobaczcie galerię zdjęć:
XXV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply