Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą

Festiwal Szkoły z KlasąDwa dni (27-28 maja) trwał IX Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą, zorganizowany w Centrum Kreatywności Targowa (CKT) w Warszawie przez Fundację “Szkoła z Klasą”. Wśród uczestników byliśmy także i my.

Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z wyróżnionych szkół prezentowali swoje działania podczas “Targów projektów”. Wśród projektów pojawiły się: “Zaprojektuj szkołę”, “Klub Młodego Odkrywcy” i projekt, prezentowany przez nas: “Solidarność. Podaj dalej!”. Mogliśmy przedstawić nasze dokonania, to, jak przebiegał każdy etap projektu, jak pisaliśmy kartki pocztowe, wykonywaliśmy zdjęcia, pracowaliśmy podczas warsztatów pisarskich i warsztatów z analizy obrazu, ale także mogliśmy się podzielić naszymi refleksjami a przede wszystkim wymienić doświadczeniami.

Nasz zespół reprezentowali: Zuzanna Dłubak, Aleksandra Drzewowska, Igor Kęsy, Szymon Zagaj, Piotr Owczarek, Kacper Motyl.

Drugi dzień rozpoczął się od debaty ph. “Co wiem o UE?” w której rolę ekspertów pełnili: Alicja Pacewicz - współzałożycielka Fundacji Szkoła z Klasą i przewodnicząca Rady Fundacji, współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatorka międzynarodowych programów współpracy w ramach NECE (Networking European Citizenship Education) oraz zainicjowanego w USA programu ICEE (International Civic Education Exchange) oraz Bartłomiej Balcerzyk - kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród wielu wątków w dyskusji pojawiły się tematy ostatnich wyborów do PE, przyszłości UE i jej potencjalnego rozszerzenia, a także m.in. pytania o wykorzystanie energetyki jądrowej przez kraje UE, zastąpienia plastiku, projektów proekologicznych, czy też ewentualnego wprowadzenia w Polsce waluty euro.

Po debacie, odbyły się różnorodne warsztatu dla uczniów i nauczycieli na temat m.in. znaczenia popkultury w życiu codziennym, cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwa, ale z perspektywy nauki i nauczania.

Udział w Festiwalu był dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale także okazją do podłapania nowych praktyk edukacyjnych, które na pewno zaprocentują innowacyjnymi projektami w nowym roku szkolnym.


Tagged as , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply