Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Parada Schumana 2019

Parada Schumana 201915. lat obecności Polski w UE, 12 lat Szkolnego Klubu Europejskiego “Młodzież dla Europy”, dodatkowo, już po raz 10. wzięliśmy udział w Paradzie Schumana w Warszawie.

Tym razem tematem przewodnim Parady było hasło: “Wybieramy Europę!”. Parada Schumana organizowana jest od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana z partnerami, m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Parlament Europejski - Biuro Informacyjne w Polsce.

W tym roku, nasz udział w Paradzie był wyjątkowo, wyjątkowy - jako laureaci ogólnopolskiego konkursu “„Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje”, organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Dodatkowo, zostaliśmy wyróżnieni i wspólnie z klubem europejskim z Warszawy, mogliśmy zaprezentować nasze działania w namiocie szkolnych klubów europejskich. Przygotowaliśmy różnorodne konkursy, gry, zabawy, “Wielką Radomszczańską Grę” (autorstwa absolwentek PSP 7 w Radomsku i aktywnych klubowiczek - SKE Młodzież dla Europy - Julii Dobielskiej i Klaudii Pichit). Każdy kto odwiedził nasze stoisko mógł zagrać w opracowane przez nas gry planszowe na temat ustroju RP, funkcjonowania państwa a następnie otrzymać liczne gadżety i materiały promocyjne informujące o Radomsku i powiecie radomszczańskim (materiały dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Radomsku i Starostwa Powiatowego w Radomsku). Na naszym stoisku nie zabrakło również gadżetów proeuropejskich. Dodatkowo dookoła nas rozwiesiliśmy zdjęcia z naszych akcji z kodami QR - każdy mógł zeskanować kody, po czym został przekierowany na naszą stronę internetową z dokładnym opisem każdego działania.

W pakiecie, mieliśmy również ciekawostki o UE, słodkie ciasteczka, krówki, kroniki klubowe i nieograniczoną ilość pozytywnej energii. Przyznajemy - nasz punkt był po prostu o-b-l-e-g-a-n-y!

W Miasteczku Europejskim można było także spotkać m.in. (i wziąć udział w różnych akcjach i konkursach):
- Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego;
- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce;
- Erasmus Student Network Szkoły Głównej Handlowej;
- Etnoliga;
- Forum Ruchu Europejskiego;
- Front Europejski;
- Europe Direct Warszawa
- Zarząd Transportu Miejskiego;
- Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych;
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
- Fundacja Instytut im. Władysława Bartoszewskiego;
- Forum Młodych Dyplomatów.

Około godziny 12., tuż przed startem Parady przemawiali zaproszeni goście oraz uczestnicy Parady, wśród nich, Mateusz Patalan, który powiedział:

Jeżeli zależy ci na tym, w jakiej Europie się za dwa tygodnie obudzisz, po prostu idź na wybory. Trzy razy w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Ani razu frekwencja nie przekroczyła 25 proc. Mam nadzieję że przekroczymy tym razem nie tylko te 25 proc., ale i 50 proc. Przypomnijmy: 26 maja, za dwa tygodnie, w niedzielę. Wszystkich, którzy mogą już głosować, zachęcamy - za dwa tygodnie widzimy się przy urnach wyborczych

Wystartowaliśmy tuż przed godziną 12:00 z Krakowskiego Przedmieścia (okolice Kościoła św. Anny) po odśpiewaniu hymnów Polski oraz Unii Europejskiej, trasą: ul.Senatorska - ul.Moliera - ul.Królewska - ul.Krakowskie Przedmieście w rytmie bębnów, z hasłami proeuropejskimi, flagami.

Głosem Parady był zdecydowanie Paweł Nowicki, który porywał tłum hasłami: “Chcemy Europy: praworządnej, demokratycznej, solidarnej!”, “26 maja - idź! Zagłosuj!”; “Zjednoczona Europa!”. Paweł - szaaaaaacun!

Wybieramy Europę! Po to, aby Polska pozostała krajem demokratycznym i praworządnym.

Wybieramy Europę! Aby nasz kraj był bezpieczny.

Wybieramy Europę! Ponieważ chcemy, aby w Polsce w pełni szanowano prawa człowieka.

Wybieramy Europę! Dlatego, że to dla nas ważne, aby nasz kraj się rozwijał i wykorzystywał swój potencjał gospodarczy i kulturowy.

Podziękowania dla Urzędu Miasta w Radomsku i Starostwa Powiatowego w Radomsku za przeznaczenie licznych gadżetów promocyjnych na nasze stoisko. Dziękujemy!

Pięknie, serdecznie, gorąco i bez końca dziękujemy Polska Fundacja im. Roberta Schumana za zorganizowanie tak wspaniałego, proeuropejskiego święta, którego - dzięki Wam - możemy być częścią od lat, a w tym roku, szczególnie! Dziękujemy :)

Zobacz relację z Parady.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply