Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Z wizytą w Lincoln

Z wiytą w Lincoln.W dniach 11 – 16 października 2009 roku trzy uczennice ze Szkolnego Klubu Europejskiego “Młodzież dla Europy”: Karolina Trajdos, Monika Paul i Margareta Iwanowicz, pod opieką Pani Anety Sojczyńskiej i Pani Ewy Kaczki, uczestniczyły w obchodach “Tygodnia demokracji” w North Kesteven w Anglii.

Głównym celem wizyty była obserwacja przebiegu wydarzeń w urzędzie powiatowym (odpowiedniku naszego starostwa) w Sleaford. Uczestnikami tego przedsięwzięcia były kilkuosobowe reprezentacje uczniów ze szkół angielskich, w wieku 12-15 lat. W sumie zaproszono 43 osoby, które tego dnia wcieliły się w councillors czyli radnych powiatowych. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy – jedna stanowiła zarząd powiatu, a pozostałe trzy pełniły role komisji. Każdą z grup wspierało dwóch aktualnych radnych oraz jeden urzędnik. Tematem przewodnim tegorocznego tygodnia demokracji był budżet powiatu i sposoby jego ustalania.

Uczniowie mieli przed sobą bardzo trudne zadanie do wykonania. Jako radni musieli sami zdecydować, na co przeznaczyć pieniądze w nadchodzącym roku podatkowym. Aby łatwiej im było podjąć decyzję, wprowadzono różnego rodzaju ćwiczenia oraz pytania quizowe, które niewątpliwie ułatwiły i przybliżyły problemy poruszane tego dnia. Uczniowie dyskutowali na temat młodych ludzi wchodzących dopiero w świat podatków, analizowali ich problemy, doradzali, oceniali ich zachowania. Następnie zadano im kilka pytań dotyczących zadań i kompetencji rady powiatu i podatków, które są przez nią ustalane. To wszystko przygotowało młodzież do części głównej dnia, czyli pracy nad budżetem.

Każda grupa opracowała własną wizję budżetu i po około dwugodzinnej pracy doszło do prezentacji przygotowanych materiałów. Jako pierwszy wystąpił zarząd ze swą propozycją, a po nim poszczególne grupy. Po burzliwych dyskusjach zarząd ustalił ostateczną wersję budżetu, która ku zadowoleniu wszystkich zebranych, została przyjęta. W tym miejscu należy zaznaczyć, że uczniowie mieli okazję głosować za pomocą specjalnych pilotów do głosowania. Nie zapomniano także o tradycyjnej metodzie oddawania głosów. Podczas przerwy w pracy nad budżetem, odbyło się głosowanie, w którym młodzi radni wypowiadali się na temat przyszłych wyborów, w których będą uczestniczyli jako już pełnoletni obywatele. Na zakończenie zebrani otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz prezenty.
Członkowie naszego “Klubu” pełnili w tym dniu przede wszystkim funkcję obserwatorów.

Kolejne dni w Anglii upływały szybko i przyjemnie. We wtorek spotkaliśmy się z uczniami szkoły podstawowej Monks Abbey Primary School w Lincoln. Obejrzeliśmy bazę dydaktyczną szkoły, rozmawialiśmy z Polakami tam uczęszczającymi oraz uczyliśmy ośmiolatków polskiej zabawy integracyjnej. Maluchy były wniebowzięte. Wieczorem po kolacji spędziliśmy niezapomniane chwile, bawiąc się do łez w kręgielni.

Środa upłynęła na zwiedzaniu zabytków Lincoln oraz jego okolic. Podziwialiśmy słynną Katedrę, Guildhall (czyli zabytkową rezydencję mehra Lincoln – miejsce odwiedzane w przeszłości między innymi przez Księżną Dianę). Byliśmy także w parku naturalnym Whisky, miejscu szczególnie uwielbianym przez małe dzieci i ich rodziców. Zwiedziliśmy również muzeum lotnictwa, gdzie mieliśmy okazję przetestować symulatory oraz zobaczyć wnętrze i wyposażenie samolotu wojskowego z okresu I wojny światowej. A wieczorem znowu kręgle.

W czwartek odwiedziliśmy szkołę w North Hykeham, gdzie po raz drugi przeprowadzono symulację tworzenia budżetu. Tym razem uczestnikami były tylko dwie szkoły, ale nie przeszkodziło to zebranym w zrealizowaniu zamierzonych celów.

Tego wieczora cała nasza polska delegacja uczestniczyła w uroczystej kolacji z przewodniczącym rady powiatu na czele. Po kolacji, pod osłoną nocy, poszliśmy po raz ostatni podziwiać malownicze zabytki miasta Lincoln.

Piątek, czyli ostatni dzień naszego pobytu, spędziliśmy w Lincoln Christ Hospital School. Polscy uczniowie pokazali nam naszą zaprzyjaźnioną szkołę i poczęstowali nas prawdziwym, angielskim lunchem w stołówce. Po krótkich rozmowach i dyskusjach udaliśmy się w końcu na upragnione zakupy.

Wieczorem, zmęczeni i niechętni do powrotu do domu, udaliśmy się na lotnisko, skąd w kilka godzin znaleźliśmy się w naszych własnych domach.

Przygoda niestety dobiegła końca, ale wspomnienia i doświadczenia, które zdobyliśmy podczas naszej wizyty w Lincoln, na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

1 Comments

  1. hello!This was a really outstanding website!
    I come from itlay, I was luck to search your Topics in google
    Also I get a lot in your theme really thank your very much i will come later

Leave a Reply