Młodzież dla Europy

Klub Europejski

SDiM. Związki Kazimierza Pużaka z Antonim Pajdakiem

Pruszków, ul. Armii Krajowej 7 – "Pomnik przywódców Państwa Podziemnego w Pruszkowie"Jest 27.03.1945 r. Do Pruszkowa, koło Warszawy przyjeżdżają przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego na czele z Kazimierzem Pużakiem, bohaterem działań Igora Kęsego i Mateusz Patalan w ramach rekrutacji do XXV Sesji Sejm Dzieci i Młodzieży.

Sowieckie ministerstwo spraw wewnętrznych (NKWD) rozpoczęło, wielką, prowokacyjną akcję, na skutek której Kazimierz Pużak, a także następnego dnia, 28.03. inni uczestnicy spotkania w Pruszkowie zostają pojmani i wywiezieni samolotem do Moskwy, do więzienia na Łubiance. To pierwszy krok do tzw. “procesu szesnastu” w Moskwie.

Warto dodać, że wśród pojmanych, a następnie sądzonych był także Antoni Pajdak, burmistrz Radomska w latach 1928-1930.

W Radomsku istnieje także ulica Antoniego Pajdaka.

Poniżej prezentujemy zdjęcia pomnika w Pruszkowie, gdzie w 1945 roku znajdowała się siedziba NKWD, przy ul. Armii Krajowej (wówczas ul. Pęcickiej).

Uprzejmie dziękujemy Panu Aleksandrowi Pągowskiemu (mieszkaniec Pruszkowa) za wykonanie zdjęć.

Organizatorem XXV Sesji Sejm Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.


Tagged as , , , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply