Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Warsztaty na wyspie Wolin

MiędzyzdrojeW ramach projektu “Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery” uczestniczyliśmy w warsztatach (w dniach 11-17 października) zorganizowanych na wyspie Wolin, w ośrodku tuż nad samym morzem przez Stowarzyszenie “Przyjazna Szkoła” .
SKE “Młodzież dla Europy” (i tym samym szkołę PG 3 w Radomsku) reprezentowali uczniowie:
- Klaudia Antczak;
- Justyna Krawczyk;
- Michalina Majstrowicz;
- Aleksandra Kuliś;
- Bartłomiej Nems;
i opiekun - Tomasz Mazur.

Uczniowie zostali wyłonieni na podstawie specjalnych ankiet oraz wprowadzającego kursu e-learningowego na specjalnie przygotowanej platformie. Piątka uczniów, która uczestniczyła w warsztatach będzie pełnić rolę liderów w projekcie. Ogólnie nad projektem czuwać będzie około 20 osobowa grupa uczniów - członków SKE “Młodzież dla Europy”.

W zajęciach uczestniczyły pięcioosobowe zespoły z 8 szkół z całej Polski, wybranych do projektu.

W ramach młodzież:
- przeszła trzydniowe szkolenie z członkami Amnesty International, nt. m.in. : praw człowieka, antydyskryminacji, uczestniczyli w warsztatach genderowych i sami musieli przeprowadzić warsztaty;
- uczestniczyła w zajęciach z zawodowymi filmowcami. Od podszewki poznali sposoby tworzenia kampanii społecznej, sami nagrali i zmontowali krótki film.
- wieczorami oglądała amatorskie filmy krótkometrażowe;
- integrowała się:)

Oto, co powiedzieli uczniowie po warsztatach:
- Klaudia Antczak: “Poznałam bardzo wielu ciekawych ludzi, z którymi wspaniale się pracowało podcza tworzenia i montażu filmu. Dzięki zajęciom z Amnesty International nauczyłam się patrzeć na świat z nieco innej perspektywy
- Bartłomiej Nems: “Było super! Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy dotyczących praw człowieka i montażu filmu, poznałem wiele osób“.
- Justyna Krawczyk: “Podczas warsztatów wiele się nauczyłam. Nabytą wiedzę mam zamiar przekazać młodzieży, która niestety musiała pozostać w szkole. Mam nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej. Było naprawdę super!
- Ola Kuliś: “Wyjazd na warsztaty był dla mnie nie tylko szansą poznania wielu wspaniałych ludzi, ale także podszkolenia się w sprawach praw człowieka, kwestii kampanii społecznej oraz montażu“.
- Michalina Majstrowicz: “Na warsztatach bardzo mi się podobało. Poznałam wielu ciekawych ludzi, nabyłam nowych umiejętności. Podobały mi się zajęcia zarówno z AI, jak i z filmowcami. Chciałabym wziąć kiedyś jeszcze raz udział w podobnych zajęciach“.

Po warsztatach otrzymaliśmy także kamerę cyfrową, która będzie służyć do tworzenia filmu w kampanii.

Warsztaty są wstępem do dalszej części projektu, w ramach którego młodzież przeprowadzi kampanię społeczną na wybrany temat, przejdzie kurs e-learningowy oraz zachęci do przejścia kursu swoich rówieśników, nauczycieli, społeczność lokalną…w konsekwencji stworzy film na wybrany temat w ramach kampanii społecznej. Wszystko zakończy gala filmowa w Warszawie w kwietniu 2010 r.

Warsztaty i projekt realizuje Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła” z Mysłowic. Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply