Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Cześć, Europo! Europejski system ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych

Europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnychCzy wiecie, że z Polski pochodzi niemal 40 produktów z tzw. “Europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych” ? Być może wiele z nich widzieliście, próbowaliście, bo są wśród nich: wędliny, owoce, warzywa, wyroby piekarnicze, miody, sery i olej.

Jak możemy przeczytać w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: Nazwy produktów rolnych i środków spożywczych rejestrowane mogą być jako:
- Chroniona Nazwa Pochodzenia
- Chronione Oznaczenie Geograficzne
- Gwarantowana Tradycyjna Specjalność
Zarejestrowanie nazwy produktu rolnego lub środka spożywczego jako oznaczenia geograficznego, nazwy pochodzenia lub gwarantowanej tradycyjnej specjalności gwarantuje, że nikt na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej nie może bezprawnie używać w obrocie zarejestrowanej nazwy”

Klaudia, Kacper i Mateusz postanowili dziś spróbować, chyba najbardziej znanego produktu regionalnego w Polsce - oscypka - prosto z samiuteńkiej bacówki!

To własnie od samego Bacy usłyseli, ze: “Gdy podpuscka zetnie mleko, łodciśniętą masę formuje się, mocy w solance i wędzi w zimnym dymie. Hej!”

Ale, ale… do znanych produktów regionalnych zaliczamy także m.in.: kabanosy, krupnioki śląskie, bryndzę podhalańską, redykołkę, truskawkę kaszubską, fasolę “Piękny Jaś” z Doliny Dunajca, rogala świętomarcińskiego, obwarzanka krakowskiego, cebularz lubelski, miód drahimski…

Szczególnie tajemniczo, ale i nadzwyczaj smacznie prezentuje się pierekaczewnik. Zastanawiacie się co to? Oczywiście, to ogroooooomny pieróg, który po upieczeniu waży - uwaga, uwaga - aż 3 kg!!! Szukajcie go na Podlasiu w Kruszynianach i Bahonikach. Mnniaaaam!

A Wy, który z polskich produktów regionalnych, wchodzących w skład “Europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych” jedliście? Co polecacie?

Przypominamy Klaudia Andrzejczyk, Kacper Motyl i Mateusz Patalan biorą udział w ogólnopolskim konkursie “Cześć, Europo!” (którego organizatorem jest m.in. Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Stowarzyszenie “Młodzi dla Europy”)


Tagged as , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply