Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Stopklatka

StopklatkaKulturalny, bardzo kulturalny wtorek za nami.

Kierunek, Częstochowa.

Na początek spotkanie w Muzeum Haliny Poświatowskiej, polskiej poetki, autorki m.in. zbioru poezji “Hymn bałwochwalczy” oraz innych tomików poezji: “Dzień dzisiejszy” (1963 r.), “Oda do rąk” (1966 r.) i “Jeszcze jedno wspomnienie” (1968 r., pośmiertnie). Mogliśmy, oprócz zwiedzenia muzeum, usłyszeć wiele, ciekawych wspomnień z życia autorki, dzięki Bratu Haliny Poświatowskiej, obecnie opiekuna muzeum.

Następnie, teatr im. Adama Mickiewicza i spektakl pt. “Stopklatka” z Adamem Machalicą i Martą Honzatko w rolach głównych, w reżyserii Agnieszki Baranowskiej.

Spektakl niósł z sobą wiele wątków wychowawczo-profilaktycznych. Opowiadał o Wojtku…

Wojtek mając kilkanaście lat skoczył do wody. Nieudanie. Od tamtego czasu jest sparaliżowany - zaklęty w skorupie swojego ciała. Ma świadomość. Myśli i czuje. Wspomina. Kiedyś kochał kino – zwłaszcza oldschoolowe filmy, „bo są nieprawdziwe”. Kiedy ulubiony super- bohater przeskakiwał przez mur, „można było zrobić slow motion i zatrzymać to w stopklatce”. Inaczej niż w życiu. Inaczej niż teraz.

Wojtek miał marzenia. Przyjaciół. Dziewczynę. Miał rodziców, którzy byli nieznośni w swoim upominaniu: „Wiecznie w te gry, się kiedyś pomylisz i rodzinę wystrzelasz”. Jedna sekunda, nieprzemyślana decyzja zmienia jego życie w wegetacje. Tragedia przewartościowuje relacje z najbliższymi. Staje się dla nich przezroczysty, niewidzialny.

Adam Machalica, wcielający się główną rolę, jest naprzemiennie – aktorem opowiadającym widzom historię chłopaka, stojącym nieco z boku narratorem, by za moment wejść w jego ciało i duszę, wskoczyć w piekło, a za chwilę z niego powtórnie uciec.

Co ważne, po spektaklu mogliśmy, bardziej prywatniej, porozmawiać z Panem Adamem, zarówno o samej sztuce, jak i pracy aktora teatralnego. To było bardzo inspirujące spotkanie.

Dziękujemy Pani Katarzynie Braszczyńskiej za zorganizowanie dzisiejszego, niezwykle kulturalnego dnia.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply