Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Dzień z Europe Direct

Dzień z Europe DirectByła maskotka UE - Syriusz, była symulacja obrad Parlamentu Europejskiego, była debata o plusach i minusach obecności Polski w strukturach UE, była dyskusja nad Brexitem…

Dzisiaj w PSP nr 7 odbył się europejski dzień tematyczny, zorganizowany przez Klaudię Andrzejczyk, Mateusza Patalana i Kacpra Motyla, przy wsparciu Szkolnego Klubu Europejskiego “Młodzież dla Europy”. A organizacja tych wszystkich przedsięwzięć była możliwa dzięki wsparciu Punktu Informacji Europejskiej “Europe Direct” z Piotrkowa Trybunalskiego, który reprezentowany był przez Panią Małgorzatę Kociniak i Panią Annę Jędrzejewską.

Ale….po kolei…

Dzień rozpoczęliśmy od symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, podczas której uczniowie, wcielając się w rolę posłów, podzieleniu uprzednio na grupy polityczne z PE, debatowali, a następnie głosowali nad dyrektywą unijną w sprawie stosowania plastiku w życiu codziennym. Jak mówi, prowadzący obrady, wcielający się w rolę przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Mateusz Patalan - Zgłoszonych zostało łącznie 12 pomysłów, z których, w ramach głosowania, aprobatę zyskało pięć: tworzenie biodegradowalnych materiałów, projekt “Bambus Plus”, polimery biodegradowalne, tworzenie firm recyklingowych i bardzo kontrowersyjny projekt - wysłanie plastiku na Jowisza i na Słońce!

Klaudia Andrzejczyk, jedna z organizatorek dodaje, że - Niestety, ale nie wszystkie zapisy, spotkały się z aprobatą Rady Unii Europejskiej (a tak wygląda proces decyzyjny), więc prace nad dyrektywą w tym temacie, muszą zostać poddane pod tzw. drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. A zatem symulacja będzie miała ciąg dalszy w niedalekiej przyszłości…

Po symulacji, przyszedł czas na warsztaty z najmłodszymi uczniami naszej szkoły, czyli klas I PSP. Masktoka - Syriusz - zaprosił uczniów do wspólnych gier i zabaw proeuropejskich. Pojawiły się puzzle - wybrane atrakcje krajów Europy, układanie i zapamiętywanie flag poszczególnych państw, nauka piosenki “Panie Janie…panie Janie…” po francusku, a także rozmaite pytania z wykorzystaniem “koła fortuny”. Warto podkreślić, że każdy z uczniów i uczennic klas I przygotował się do warsztatów perfekcyjnie - także pod względem wyglądu - w strojach pojawiły się wątki proeuropejskie, w tym także oficjalna maskotka UE - Syriusz.

- Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Były zachwycone postacią Syriusza, w którego rolę wcielił się Kacper Motyl. Oprócz świetnej zabawy uczniowie mogli lepiej poznać wątki proeuropejskie – mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Klaudia Andrzejczyk.

W trzeciej części, uczniowie klas starszych (VIII PSP i III gimnazjum) dyskutowali na temat “15 - lecia obecności Polski w strukturach UE”. Jak mówi, prowadzący debatę, Mateusz Patalan - Uczestniczy dyskusji próbowali opracować bilans zysków i strat, wynikający z udziału naszego kraju w europejskich strukturach. Nie obawiano się także zadawać pytań o przyszłość wspólnoty oraz wysuwać propozycji usprawnienia jej działania.

Na koniec dnia, nawiązanie do wydarzeń z ostatnich tygodni. Przedstawiciele Europe Direct, przeprowadzili warsztaty w temacie brytyjskiego Brexitu, dlaczego do niego doszło, jak to się stało, że Brytyjczycy zagłosowali na “tak” w referendum, jak rozłożyły się głosy i wreszcie, jak trudne będą ostatnie dni (do 29.03.2019 r.) brytyjskiego Brexitu, jakie to ma skutki dla polityki międzynarodowej i samej Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także wspomnienia o wczorajszym głosowaniu w brytyjskim parlamencie, możliwych rozwiązań na linii UE - Wielka Brytania.

Podczas całego dnia, każdy z uczniów mógł wziąć udział w konkursach z nagrodami proeuropejskimi, z wykorzystaniem bardzo popularnego “koła fortuny”.

- Cały dzień wypadł świetnie, dzieciom w szczególności do gustu przypadły magnetyczny puzzle oraz oczywiście Syriusz. Debata na członkostwem Polski w UE była bardzo merytoryczna, oby wszystkie dyskusje wyglądały w taki sposób – mówi Kacper Motyl, jeden z współorganizatorów debaty.

Ufff….to był, bardzo, bardzo, bardzo…owocny, proeuropejski dzień!

Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Kociniak i Pania Anny Jędrzejewskiej z Punktu Informacji Europejskiej “Europe Direct” w Piotrkowie Trybunalskim za wsparcie merytoryczne, za pomoc, za serdeczność…za caaaaały dzisiejszy dzień. Bardzo, bardzo….DZIĘKUJEMY!

Podziękowania kierujemy także dla Wychowawców klas I PSP - Pani Marioli Wiśniewskiej, Pani Iwony Kokoszczyk i Pani Małgorzaty Tasarz za baaaardzo merytoryczne i niesamowicie barwne przygotowanie uczniów do dzisiejszego dnia! DZIĘKUJEMY!

Zobacz galerię zdjęć.

Przypominamy Klaudia, Kacper i Mateusz biorą udział w ogólnopolskim konkursie “Cześć, Europo!” (którego organizatorem jest między innymi Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Stowarzyszenie “Młodzi dla Europy”).

Nasza dzisiejsza symulacja miała także związek z naszym udziałem w konkursie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana ph. “Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje!”


Tagged as , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply