Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Solidarność. Podaj dalej! Druga edycja

Solidarność. Podaj dalej!Bardzo, bardzo się cieszymy, ponieważ po raz drugi udało nam się zakwalifikować do ogólnopolskiego programu “Solidarność. Podaj dalej!”.

Przypomnijmy. Jaka jest idea programu?

Program “Solidarność. Podaj dalej!” opiera się na prostym pomyśle: 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci i młodzież.

Na czym polega udział uczniów?

Praca w programie opiera się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

Kto jest organizatorem programu?
Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).

Za nami są już pierwsze warsztaty z analizy obrazu.

Pracujemy z nowymi zdjęciami, poznajemy nowe historie… Tym razem, w oparciu o cztery nowe fotografie staraliśmy się stworzyć historię, jaka mogła wydarzyć się przed wykonaniem zdjęcia, które analizowaliśmy. Pracowaliśmy w kilkuosobowych grupach, tworzyliśmy naprawdę bardzo barwne i różnorodne historie, czasem, do tego samego zdjęcia każda z grup podchodziła zupełnie inaczej… A to dopiero początek. Już niedługo pierwsze warsztaty dla nowej grupy :)

A takie zdjęcia stworzyliśmy sami, które potem poddaliśmy dokładnej analizie, w nawiązaniu do zdjęć projektowych.
Zobaczcie galerię zdjęć.


Tagged as , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply