Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Refleksja niepodległościowa Mateusza Patalana

Mateusz Patalan (na zdjęciu pierwszy z lewej)Podczas wczorajszego happeningu Mateusz Patalan (na zdjęciu pierwszy z lewej) przeprowadził własną uliczną sondę historyczną z zupełnie przypadkowymi mieszkańcami…przechodniami…z przygotowanymi przez siebie pytaniami :)

Oto, zupełnie subiektywne, przemyślenia Mateusza, dzień po….

“Co wynika z przeprowadzonej w czwartek ankiety? Absolutnie nic. Liczba respondentów jest zbyt mała by wysnuwać jakiekolwiek wnioski, ich dobór natomiast kompletnie losowy, który nie daje nam żadnych miarodajnych danych.

Pomimo tego, że sama ankieta jest bezużyteczna pod względem statystycznym, to nadal może zainspirować pewne rozważania. Mianowicie, zdałem sobie podczas przeprowadzania ankiety sprawę, że ludzie naprawdę nie mają bladego pojęcia o historii. To nie będzie jakoś specjalnie odkrywcze, co zaraz napiszę, ale polityka wizerunkowa naszego kraju leży i umiera. Poza kilkoma przebłyskami geniuszu, jak na przykład filmem „Niezwyciężeni”, który pomimo pewnych uproszczeń zrobił robotę, niekompetencja w tej dziedzinie wprost razi.

Spodziewałem się, że w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości, większość ludzi będzie posiadało choć podstawową, bo nabywaną na praktycznie każdym edukacyjnym szczeblu, wiedzę.

I co się okazało? Że kampania historyczna państwa polskiego nie zadziałała nawet w Polsce. A co tu dopiero o zagranicy mówić.

Ja naprawdę nie jestem na tyle naiwny, by oczekiwać, że losowo wybrana na ulicy osoba będzie wiedziała czym jest „Akt 5 listopada” lub “kto został pierwszym premierem II Rzeczypospolitej w historii”? Nie jest to specjalnie potrzebna wiedza, więc nie dziw, że ludzie tego albo nie pamiętają, abo zwyczajnie nie wiedzą.

Ja też wielu rzeczy nie wiem, normalna sprawa.

Gdy ktoś jednak nie potrafi odpowiedzieć na banalne wprost pytanie o datę odzyskania niepodległości – dodajmy, chodziło o datę roczną – to ja naprawdę nie mam pojęcia co zawiodło. Szkoła? A może system promocji tego najważniejszego w tym roku wydarzenia?

O ile większość ludzi nie miała najmniejszego problemu z określeniem, że na pokazywanym zdjęciu znajduje się Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa, to schody zaczęły tworzyć się przy innych postaciach historycznych – a konkretniej przy Romanie Dmowskim i Ignacym Paderewskim. Nie powiem, żeby mnie to jakoś specjalnie zdziwiło, w sumie się tego spodziewałem, ale niesmak pozostaje. Zwłaszcza, że tych dwóch Panów miało niebagatelny wpływ na polską sprawę podczas I Wojny Światowej.

Nikt nie odpowiedział na pytanie dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy akurat 11 listopada, nikła jest też znajomość postaci Józefa Hallera. Co mnie naprawdę zaskoczyło, przy pytaniu o rok wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet większość respondentów miała kłopot z udzieleniem poprawnej odpowiedzi.

Pytanie o ilość rozbiorów Polski nie sprawiało większych problemów, gorzej z ich datami. Profilaktycznie tylko przypomnę, że pierwszy odbył się w 1772 roku, drugi w 1793, natomiast trzeci – w 1795. Pomiędzy drugim i trzecim było jeszcze Powstanie Kościuszkowskie, ale to już inna historia…

Przypominamy, autorem powyższych przemyśleń jest nasz “klubowicz” - Mateusz Patalan.


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply