Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Happening - 100 lat minęło…

Happening - 100 lecie niepodległości Polski
Wiersz pt. “Polska”, Ryszard Przymus

Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska - Ojczyzna…
Kraina, która się w sercu zaczyna.

W 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie, w formie happeningu, postanowiliśmy wyrazić swoje patriotyczne przywiązanie do kraju. Ubrani w biało-czerwone barwy, z szalikami, flagami, pomalowanymi twarzami, dziesiątkami biało-czerwonych balonów…w niecodzienny sposób uczciliśmy na ulicach Radomska Narodowe Święto Niepodległości “11 listopada”. Każdy przechodzień mógł otrzymać od nas biało-czerwone symbole, ale także odświeżyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowaliśmy krótki, patriotyczny quiz. Pytaliśmy m.in.: “po ilu latach Polska odzyskała niepodległość?”, “W którym roku był pierwszy rozbiór Polski”, “W którym roku Polska odzyskała niepodległość?”. Każdy z zapytanych przechodniów miał także za zadani rozpoznać postaci na fotografii, a byli to: Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i Tadeusz Kościuszki oraz odpowiedzieć, która z tych postaci jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomsko?

Najwięcej trudności mieszkańcy mieli z pytaniem o rok pierwszy zaborów (podpowiadamy - 1772 r.), z rozpoznaniem Tadeusza Kościuszki oraz wskazaniem Józefa Piłsudskiego jako Honorowego Obywatela Miasta Radomsko.

Nie zabrakło również słodkich babeczek, grzybków, ciasteczek, dla każdego, kto poświęcił nam choć chwilę i podzielił się swoimi refleksjami. Rozdawaliśmy także kokardy narodowe. Był również szybki muzyczny sprawdzian “Jaka to melodia?”

Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za miłe przyjęcie i aktywny udział w naszej akcji. Zachęcamy do uroczystego, rodzinnego świętowania Dnia Niepodległości “11 listopada”.

Zobaczcie fotorelację z dzisiejszego happeningu.


Tagged as , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply