Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Debata “Rysy Niepodległości”

Rysy Niepodległości - debataJakie są największe sukcesy, powody do dumy, radości z okresu niepodległej Polski, ale także czasów walki o niepodległość? Z drugiej strony, co możemy potraktować jako porażki, rysy na szkle w historii Polski? Kto jest odpowiedzialny za taki stan, sposób myślenia o Polsce, okresie niepodległości, walki o niepodległość? Jak współcześnie pojmujemy niepodległość, obchodzenie świąt narodowych, przejawy patriotyzmu? Gdzie w tym wszystkim jest historia współczesna, a jednocześnie jaki jest prawdziwy kształt - obraz Polski niepodległej? Nie zabrakło odwołań do marszów niepodległości, wątków mniejszości narodowych, polskich zrywów niepodległościowych, polityki międzynarodowej w okresie II i III RP, promocji Polski w świecie, jak również polskiej mentalności, a co za tym idzie wad i zalet…

O tym wszystkim dyskutowaliśmy dziś podczas debaty ph. “Rysy Niepodległości” w Miejskim Domu Kultury. W debacie udział wzięli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach, I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku i oczywiście Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku.

Spotkanie miało charakter debaty w stylu akwarium. Nie zabrakło odwołań do tekstów, wątków muzycznych, w tym między innymi piosenki zespołu Złe Psy pt. “Urodziłem się w Polsce” oraz zespołu Kult pt. “Polska”. Punktem wyjścia do rozważań w części trzeciej było przemówienie Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski (02.06.1979 r).

Patronat honorowy nad debatą objął Prezydent Miasta Radomsko, Pan Jarosław Ferenc. Urząd Miasta ufundował dla uczestników spotkania gadżety oraz albumy z historią miasta.

Współorganizatorem wydarzenia był Miejski Dom Kultury w Radomsku​ . Serdecznie dziękujemy za gościnność:)

Wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy za udział!

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply