Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Dni lat 80. i 90.

Dni tematyczne lat 80. i 90.Jak to było w latach 80. i 90. XX wieku? Czego słuchała ówczesna młodzież, jak się ubierała, co było trendy, a co niekoniecznie należało na siebie założyć?

Dwa dni trwały nasze, szkolne, dni lat 80. i 90. Nie zabrakło winylowych płyt, quizów muzycznych, typowego, muzycznego sprzętu, a także charakterystycznych gum do żucia - “Turbo”. Mało tego, każdy w tych dniach mógł przyjść ubrany, stosownie do lat 80. i 90. Było zatem niezwykle kolorowo, różnorodnie, błyszcząco, ale przede wszystkim z klasą i ówczesnymi trendami.

Oprócz tego, przeprowadzone zostały warsztaty filmowe, podczas których uczniowie klas VII mogli poznać podstawowe pojęcia filmowej, takie jak: kadr, ujęcie, scena. Dowiedzieli się, dlaczego statyw jest tak ważnym elementem, przy tworzeniu filmów, jak ważną rolę odgrywa muzyka filmowa, ponadto poznali rodzaje planów filmowych, a także poszerzyli swoją wiedzę w zakresie stosowania odpowiednich kolorów i ich znaczenia przy tworzeniu filmów.


A jak relacjonują tematyczne dni, sami organizatorzy:

W pierwszym dniu, dla uczniów naszej szkoły czekało stoisko „Jaka to melodia”. W nagrodę za prawidłowe odgadnięcie utworu z lat 80’ można było otrzymać gumę do żucia TURBO-charakterystyczną dla tych lat. Nie zapomniano o wielkich wykonawcach takich jak: Madonna, Michael Jakson, Phil Collins, Guns’n’roses, Nirvana, Czesław Niemen, których podziwiamy za ich twórczość do dnia dzisiejszego. Stoisko zdobiły gazetki z modą wzorowaną na tamtejsze czasy, stare radio i płyta winelową.
- Nasze działanie cieszyło się dużym powodzeniem. Do zabawy z nami chętnie przyłączyli się uczniowie, a także nauczyciele. – mówi uczennica klasy II c Wiktoria Zybura, jedna z osób zaangażowanych w organizacje dni tematycznych.
- W szkolnym radiowęźle można było także usłyszeć hity z czasów młodości naszych rodziców.- zauważa Karolina Presz
- Chciałabym podziękować wszystkim osobą które tak barwnie przebrały się na tą okazję w stylu lat 80. Zawsze jest to wielka radość, kiedy koleżanki oraz koledzy z młodszych jak i starszych klas tak entuzjastycznie podchodzą i angażują się do naszych działań. – dodaje Klaudia Andrzejczyk.
Uczniowie przebrani również otrzymali drobne nagrody.

Mateusz Patalan:
Postanowiliśmy wyjść poza typowy schemat wykonywania projektów szkolnych. Chcieliśmy skupić się na czymś, co może być bliskie dla każdego gimnazjalisty. Coś, o czym każdy może podyskutować. Coś, z czym każdy się zetknął. Coś tak rozległego i bogatego, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Chcieliśmy skupić się na popkulturze.

Tak, tak – popkulturze. A jest to rzecz, która zajmuje szczególne miejsce w moim sercu.

Kultura popularna jest przeznaczona dla wszystkich. Każdy może ją zgłębiać, poznawać, eksplorować, a nawet samodzielnie tworzyć. To tysiące filmów, seriali, komiksów czy książek.
Gdybym lubił rzucać górnolotnymi hasełkami, to powiedziałbym nawet, że popkultura to sens życia. Ale nie lubię, więc tak nie powiem.

Cieszę się, że razem z kilkoma osobami mogłem przybliżyć w jakikolwiek sposób ten barwny wycinek kultury. Zwłaszcza, że dotyczył on jeszcze ciekawszego okresu – szalonych lat dziewięćdziesiątych. A popkultura lat dziewięćdziesiątych, to akurat dobra była.

Dni lat 80. i 90. realizowane w ramach projektu edukacyjnego “Fryzura, makijaż, ubiór, muzyka i film na przestrzeni dekad”

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply