Młodzież dla Europy

Klub Europejski

SDiM. Klub Wzajemnej Pomocy “Szansa”

Klub Wzajemnej Pomocy “Szansa”Nasze kandydatki do XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży włączyły się w organizowane w Radomsku Ogólnopolskie Dni Trzeźwości, dziś Marysia Łuszczyn i Klaudia Andrzejczyk wzięły udział w spotkaniu członków Klubu Wzajemnej Pomocy „Szansa” w Radomsku, w ramach tzw. „Klubu otwartych drzwi”.

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” został utworzony w dniu 16.02.1985 r. Inicjatorami jego byli – psychiatra dr Wiesław Marciniak i psycholog mgr Iwona Wojtczak Grzesińska. Dzięki stowarzyszeniu PAX w Radomsku, który udostępnił nieodpłatnie swój lokal i SKP, który zabezpieczył grupę finansowo, aby umożliwić przygotowanie lokalu nasze stowarzyszenie rozpoczęło od razu swoją działalność. W dniu 13.03.1985 r. zebrała się grupa pacjentów pragnących utrzymać abstynencję. Wybierając swój zarząd klub „Szansa” z opracowanym statutem wystąpił do urzędu miejskiego o zezwolenie na działalność. W realizacji zamierzeń klubu „Szansa” było znalezienie wielu sprzymierzeńców.

To dzięki integracji i okazjonalnym uroczystościom tj. jajko wielkanocne, andrzejki, opłatek wielu mieszkańców Radomska może bezpośrednio przekonać się do naszych idei. Oprócz pogadanek, porad i ćwiczeń prowadzonych z tej dziedziny, klub organizuje spotkania przy ognisku, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, wyjazdy na jasnogórskie i licheńskie spotkania AA oraz pikniki zdrowia. Działalność „Szansy” stwarza nadzieję na rzeczową realizację zamierzeń postawionych przez członków klubu czyli spędzanie wolnego czasu bez alkoholu. (Źródło: http://szansaradomsko.zsawl.pl/)

Motto klubu “Szansa” brzmi:
„Skorośmy słabi - pomagajmy sobie!
nie mówmy temu co upadł - nie chcę cię znać.” Romain Rolland

Nasze kandydatki do młodzieżowego parlamentu przybliżyły sylwetkę Marii Moczydłowskiej, jej dokonania, wizję Polski, a przede wszystkim najważniejsze postulaty, głównie ten, dotyczący prohibicji.

Oto fragment wystąpienia Marysi i Klaudii:

Jedną z kwestii, które pojmowałam jako zasadnicze w swojej działalności było wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu do celów spożywczych, czyli tzw. prohibicji.
Wnioskowała o wprowadzenie ustawy redukującej spożycie alkoholu, która wzięła nazwę od mojego nazwiska - „Lex Moczydłowska”. Oto jej fragment:
„Art. 1 Celem zmniejszenia spożycia napojów alkoholowych wprowadza się ograniczenia sprzedaży napojów zawierających więcej niż 2,5% alkoholu…”
„Art. 3 Napojów alkoholowych zawierających powyżej 45% alkoholu pod żadną postacią dla spożycia sprzedawać nie wolno…”
„Art. 4 Gminy miejskie i wiejskie władne są ustalić w obrębie swoich granic uchwalić całkowity zakaz sprzedaży napojów alkoholowych.”
„Art. 5 Liczbę miejsc sprzedaży detalicznej lub wyszyknu napojów alkoholowych ogranicza się do jednego na 2500 mieszkańców…” Rygorystyczne zasady, prawda?

Dodatkowo z członkami Klubu przeprowadzona została rozmowa na temat ewentualnego wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w Radomsku, czy ma to rację bytu, czy warto pójść w nieco inną stroną, bardziej profilaktyki. Marysia i Klaudia mogły także poznać historię “klubu” od 1985 r., przejrzeć kronikę, zobaczyć, jak działa takie stowarzyszenie. W tym miejscu przypominamy, Maria Moczydłowska była założycielką “Towarzystwa Trzeźwość”.

Uprzejmie dziękujemy Państwu Annie i Dariuszowi Kopeć za zaproszenie, bardzo miłe przyjęcie, dyskusję i pomoc w organizacji spotkania.

Zobacz galerię zdjęć.

Dla przypomnienia…

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia br., a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja 2018 r.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Tagged as , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply