Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Solidarność. Podaj dalej! Piszemy kartki pocztowe

Solidarność. Podaj dalej! Piszemy kartki pocztoweTo był dla nas wyjątkowy dzień, z niekończącą się ilością wątków tolerancyjnych, antydyskryminacyjnych, otwartości na drugiego człowieka, poszanowania jego praw… To był także bardzo pracowity dzień, przez ponad trzy godziny tworzyliśmy kartki pocztowe, adresowane do wybranych osób w Polsce, ściśle odwołujące się do dziewięciu fotografii, dokładnie omówionych na wcześniejszych warsztatach z analizy obrazu. Na kartkach pojawiły się nasze przemyślenia, odczucia, wiersze, pytania o życie, otaczającą rzeczywistość, o wątki dyskryminacji innych, ale także liczne życzenia.

W tym samym czasie pracowaliśmy nad stworzeniem barwnych i wymownych plakatów o tematyce przypadającego na dziś Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem. Nad całością czuwała Pani Iga Borowiecka-Grzywacz! Pani Igo, bardzo, bardzo dziękujemy za nieocenioną pomoc!

Plakaty będzie można zobaczyć na szkolnej wystawie już niedługo, zaś kartki pocztowe trafią do adresatów, z niecierpliwością czekamy na odpowiedź! Warto dodać, że nasza szkoła jest jedną z 11 placówek w całej Polsce, w których program jest realizowany.

To oczywiście nie koniec naszych działań. Kolejne warsztaty jeszcze w kwietniu, pewnie w maju również, planujemy także organizację debaty oksfordzkiej, a być może, wyjdziemy również do mieszkańców :)

Przypomnijmy…
Jaka jest idea programu?

Program “Solidarność. Podaj dalej!” opiera się na prostym pomyśle: 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci i młodzież.

Na czym polega udział uczniów?

Praca w programie opiera się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

Kto jest organizatorem programu?
Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).

A jak przebiegały nasze warsztaty?
Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply