Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Solidarność. Podaj dalej! Warsztaty pisarskie

Kontynuujemy naszą pracę w programie ““Solidarność. Podaj dalej!”. Po warsztatach z analizy obrazu przyszedł czas na warsztaty pisarskie. Bazując na dokładnie przeanalizowanych fotografiach, tym razem rozpoczęliśmy już, wstępnie, tworzenie listów do wybranych osób. Wybieraliśmy różne metody, były listy otwarte, były opowieści, wiersze i oczywiście nowość - japońskie h a i k u. Klaudii Andrzejczyk udało się stworzyć bardzo wymowne h a i k u, w odniesieniu do zdjęcia przedstawiającego biznesmena oraz bezdomną kobietę w centrum Madrytu. Solidarność. Podaj dalej! Warsztaty pisarskie

Czym jest h a i k u?

To pochodząca z Japonii forma poetycka o ściśle określonych regułach. Przywiązuje dużą wagę do symboli, to bardzo krótki wiersz, który wyraża ulotność życia. Tradycyjne haiku:
- składa się z 17 sylab podzielonych między 3 wersy w układzie sylab 5-7-5
- to przykład wiersza białego (czyli bez rymów)
- zawsze (w naszym przypadku niekoniecznie) zawiera słowo odnoszące się do przyrody lub do jednej z pór roku
- jest pisane w czasie teraźniejszym
- odwołuje się do wszystkich zmysłów.
(Źródło: Solidarność. Podaj dalej! Program europejski. Agata Łuczyńska, Malina Baranowska-Janusz, Alicja Pacewicz, Agnieszka Modzelewska)

A już niedługo, bo 21. marca w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem oprócz finalnego pisania i wysyłania kartek, także warsztaty plastyczne, które poprowadzi Pani Iga Borowiecka-Grzywacz :)

Przypomnijmy. Jaka jest idea programu?

Program “Solidarność. Podaj dalej!” opiera się na prostym pomyśle: 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci i młodzież.

Na czym polega udział uczniów?

Praca w programie opiera się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

Kto jest organizatorem programu?
Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).

A jak przebiegały nasze warsztaty?
Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply