Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Klaudia Andrzejczyk i Marysia Łuszczyn kandydują do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Marysia i Klaudia podczas ulicznego happeningu na temat praw kobietOgłaszamy, już oficjalnie, nasze reprezentantki, Klaudia Andrzejczyk i Marysia Łuszczyn, przystąpiły do tegorocznej edycji projektu XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922.

Klaudia i Marysia swoją uwagę skoncentrują wokół postaci Marii Moczydłowskiej.

Jak podkreślają: - postanowiłyśmy swoje działania poświęcić kobiecie, nawiązując do ustanowionego przez Sejm roku 2018 „Rokiem Praw Kobiet”. Chcemy, aby radomszczanie dzięki nam poznali Marię Moczydłowską, aktywną feministkę, walczącą o prawa kobiet w tamtych, trudnych czasach, odradzającej się po wojnie II RP. Ważne jest także to, że Maria Moczydłowska kandydowała z naszego, ówczesnego, okręgu wyborczego, a co najważniejsze, podejmowała inicjatywy na rzecz Radomska, choć nie każdy o tym wie.

Przed Klaudią i Marysią bardzo pracowity miesiąc, seria spotkań z wyborcami, cała akcja profrekwencyjna, działania przybliżające społeczności lokalnej postać Marii Moczydłowskiej. Pierwszy, uliczny happening oraz ankieta wśród radomszczan już na nimi. O kolejnych, na pewno napiszemy…

Klaudia, Marysia - trzymamy moooocno kciuki, wspieramy i dopingujemy :)


Dla przypomnienia…

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia br., a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja 2018 r.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Tagged as , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply