Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Warsztaty filmowe w ramach Dni Kina

XIII Dni Kina w I L.O. w Radomsku. Źródło: RadomskoNaszeMiasto.plNasi reprezentanci: Mateusz Patalan, Szymon Zagaj i Piotr Owczarek wzięli udział w trzydniowych warsztatach filmowych zorganizowanych w I L.O. w Radomsku. To pierwszy element tegorocznych XIII Dni Kina organizowanych przez nauczycieli z I LO i pracowników Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. W tym roku bohaterem i gościem Dni będzie Olgierd Łukaszewicz. Organizatorką Dni Kina jest Pani Aleksandra Kędra, nauczycielka języka polskiego w I LO i lider Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim.

W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę teoretyczną na temat etapów produkcji filmowej, a także praktycznie wykorzystali ją podczas realizacji krótkich etiud dokumentalnych, obrazujących temat “Bohater nasz powszedni”. Celem warsztatów było przybliżenie uczestnikom zasad i realiów powstawania utworów filmowych, a także kształtowanie pozytywnej postawy wobec dziedziny sztuki. Uczestnicy tegorocznych warsztatów ze szczególną uwagą przyjrzeli się filmom dokumentalnym, które są niezwykle mocną stroną młodej, polskiej kinematografii. Tematem przewodnim była postać bohatera, która w filmie dokumentalnym nabiera szczególnego znaczenia, a jego wybór jest kluczowym elementem powstawania dokumentu.

Trzydniowe warsztaty, umożliwiły uczestnikom rozszerzenie kompetencji interpretacyjnych i percepcyjnych, na polu sztuk wizualnych. Pozwoliły szerzej zrozumieć pojęcia z dziedziny filmu. Stworzyły im możliwość pełniejszego odbioru dzieł filmowych oraz wpłyneły na świadomy dobór repertuaru oglądanych w przyszłości filmów.

Realizacja założeń, miała na celu poszerzenie świadomości na temat znaczenia kina dokumentalnego w kulturze. Treści prezentowane podczas wykładów były bezpośrednio powiązane z następnymi etapami projektu i posłużyły jego uczestnikom do sprawnego zrealizowania krótkiego materiału filmowego. Analogicznie do profesjonalnego procesu powstawania filmów, uczniowie z pomocą prowadzących, stworzyli krótkie scenariusze i zaplanowali pracę nad realizacją scen do swoich etiud. Po konsultacji zarejestrowali materiał filmowy, w którego montażu wzięli aktywny udział. Uczniowie wybierali swoich bohaterów i opowiadali ich historie za pomocą obrazów, prezentując jednocześnie spektrum tematów, które są bliskie współczesnemu pokoleniu młodzieży.

Czytaj więcej na temat warsztatów.
Mateusz, Piotr, Szymon, z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy Waszej pracy :)


Tagged as , , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply