Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Europejski Uniwersytet Latający

Europejski Uniwersytet LatającyEuropejski Uniwersytet Latający, to projekt, którego celem jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Poprzez praktyczne lekcje europejskie z udziałem znanych osób pragnie się pokazać uczniom i uczennicom, że Unia Europejska dotyczy bezpośrednio wielu obszarów ich codziennego życia a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.

Dziś EUL zawitał do naszej szkoły. W ramach spotkania wzięliśmy udział w zajęciach z animatorami i ekspertami z zakresu tematyki proeuropejskiej, Panią Aleksandrą Saczuk oraz Panem Mateuszem Koniecznym.

Aleksandra Saczuk - Przez ostatnie lata związana z tematyką “europejską” naukowo (doktorat na UW w Instytucie Europeistyki związany z polityką rozszerzeniową UE, szczególnie Bałkanami). Roczna praca w Brukseli podczas polskiej prezydencji. Uczestniczka “Erazmusa” w Lyonie oraz w Belgradzie (stypendium doktoranckie; nowy erazmusowy projekt KE ukierunkowany na kraje objęte polityką rozszerzeniową). Doskonała przewodniczka po stypendiach typu Erazmus (tak od strony formalnej, jak i merytorycznej).

Mateusz Konieczny - Trener i animator. Od 2012 roku kieruje Stowarzyszeniem Pracownia Inspiracji Kulturalnych. Przygotowuje materiały edukacyjne, prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania projektem, zarządzania grupą, uczestnictwa młodzieży, partycypacji społecznej, a także animacji kulturalnej. Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej (2014). W latach 2012-2013 Ambasador Programu „Młodzież w działaniu”. Współpracuje z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi z Polski i zagranicy.

- Jeździmy po całej Polsce po to, by przede wszystkim porozmawiać z młodymi ludźmi, zobaczyć, co ich interesuje w kontekście Unii Europejskiej, co wiedzą i czy czują, że są obywatelami Unii. Czy czują, co ona bezpośrednio im daje, ale też czasami, czy potrafią spojrzeć na nią krytycznie i zauważyć te rzeczy, które nie działają tak, jak powinny – wyjaśniała dziennikarzom “Dziennika Łódzkiego”, Pani Aleksandra Saczuk.

- Chcemy otworzyć się na uczniów i ich zdanie. Po merytorycznym wstępie na temat kwestii ekonomicznych i politycznych w części warsztatowej proponujemy młodzieży tworzenie scenariuszy rozwoju UE. Uczniowie przygotowują plakaty, mapy myśli pokazujące jak Unia będzie wyglądała 2025 roku. To też jest dobry pretekst do rozmowy - dodawał Pan Mateusz Konieczny.

A jak wyglądało dzisiejsze spotkanie? Na początek Klaudia Andrzejczyk, Weronika Przerada i Paweł Nowicki przedstawili w prezentacji działania SKE ‘Młodzież dla Europy” od 2007 r. w telegraficznym skrócie. Potem prelekcja Pani Aleksandry na temat “Unia i Świat”, połączona z dyskusją. Trzecia cześć, to warsztaty w temacie przyszłości UE, a także dzielenie się doświadczeniem Pana Mateusza i Pani Aleksandry z zakresu tematy proeuropejskiej, własnych projektów, działań.

A jak UE będzie wyglądać w roku 2025? Możecie przekonać się na stworzonych plakatach w naszej galerii.

Pani Aleksandrze i Panu Mateuszowi serdecznie dziękujemy za niezwykle rzetelne a jednocześnie refleksyjne ukazanie tematyki proeuropejskiej.

Ogólnopolska akcja edukacyjna EUL realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply