Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Jestem dumny, bo jestem Polakiem. A TY?

Patriotyczny happeningKto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”

W 2017 roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już tradycyjnie, postanowiliśmy w formie happeningu, wyrazić swoje patriotyczne przywiązanie do kraju. Ubrani w biało-czerwone barwy, z szalikami, flagami, pomalowanymi twarzami, dziesiątkami biało-czerwonych balonów…w niecodzienny sposób uczciliśmy na ulicach Radomska Narodowe Święto Niepodległości “11 listopada”. Każdy przechodzień mógł otrzymać od nas biało-czerwone symbole, ale także odświeżyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowaliśmy krótką, patriotyczną ankietę. Nie zabrakło również słodkich babeczek, dla każdego, kto poświęcił nam choć chwilę i podzielił się swoimi refleksjami.
Spośród ankietowych, 65 % uważa się za patriotów, zaś po 16 % jest zdania przeciwnego, pozostali ankietowani nie potrafili się określić w tym pytaniu. Radomszczanie, raczej jako “średnio umiarkowaną” oceniają swoją zażyłość do narodu, jednak co ważne, 98 % ankietowanych jest dumnych z tego, że jest Polakiem.

A z czym mieszkańcom kojarzy się “11 listopada”?. Głównie z: flagami, uroczystościami w kościele, solidarnością, dniem wolnym od pracy, wyzwoleniem, hymnem, świętem narodowym, marszem niepodległości, walczącymi Polakami, powstaniem, Polską oraz ze zwycięstwem.

Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za miłe przyjęcie i aktywny udział w naszej akcji. Zachęcamy do uroczystego, rodzinnego świętowania Dnia Niepodległości “11 listopada”.

Działania realizowane w ramach programu “Szkoła Tolerancji” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply