Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Marzycielska poczta

Marzycielska pocztaMarzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas na stronie internetowej akcji zamieszczane są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać.

My, dziś, zapoczątkowaliśmy pisanie listów. Powstało ich ponad dwadzieścia, a wszystkie trafią do Mateusza i Martynki.
Kim są nasi adresaci?

Martynka urodziła się z niedrożnością jelit. W pierwszej dobie miała operację ratującą życie. Lekarze dawali jej małe szanse na przeżycie. Postawiono diagnozę:mukowiscydoza. W ciągu 9 lat przeszła kilka operacji między innymi zamknięcie stomii, operacja przepukliny w bliźnie pooperacyjnej, dwie operacje zatok. Ma założonego vascu Porta i gastrostomię odżywczą (dokarmiania jest specjalnymi odżywkami strzykawka prosto do żołądka). Oprócz mukowiscydozy ma niedosłuch jednego ucha. Na stałe przyjmuje wiele leków (enzymy trawienne do każdego posiłku witaminy, antybiotyki, probiotyki), kilka razy dziennie wykonuje inhalacje i płukanie zatok. Pomimo, jak widzicie, dużych problemów ze zdrowiem. Martynka ma wiele pasji i zainteresowań - uwielbia także czytać książki zwłaszcza podczas inhalacji lub pobytach w szpitalach i uwielbia wszystko co jest związane z końmi zbiera też kartki pocztowe z różnych miejsc na świecie

Mateusz urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową na odcinku lędźwiowo-krzyżowym (prościej ujmując – z rozszczepem kręgosłupa). Następstwem tej wady jest wodogłowie oraz połowiczne porażenie ciała. Mateuszek nie chodzi. Porusza się na wózku inwalidzkim. Syn jest pod stałą opieką wielu specjalistów takich jak: neurolog, okulista, urolog, ortopeda. Jest systematycznie rehabilitowany, aby zapobiegać pojawiającym się przykurczom oraz ćwiczyć prawidłową postawę ciała.

Mateuszek uczęszcza do przedszkola integracyjnego. Jeśli chodzi o sprawność intelektualną jest w pełni zdrowym i bardzo kontaktowym dzieckiem. Uwielbia wspólne zabawy z dziećmi. Swój wolny czas najchętniej spędza bawiąc się ze swoim bratem. Mateusz uwielbia tańczyć i śpiewać, ma zacięcie aktorskie. Lubi budować z klocków lego i przeglądać książki. Kocha eksperymenty naukowe Ulubiona bajka to Lego Ninjago, Spiderman.

Pamiętajcie, takie listy pomagają choć na chwilę zapomnieć o bólu, cierpieniu, powodują, że na twarzy dzieci pojawia się uśmiech. Ty także możesz napisać list, to prostsze, niż myślisz - wejdź na Marzycielska Poczta.

Zachęcamy! :)


Tagged as , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply