Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Kotylion a może kokarda ?

Kokardy narodoweKontynuujemy nasze lekcje patriotyczne w młodszych klasach szkoły podstawowej w ramach projektu “Szkoła Tolerancji - Dzień Patriotki i Patrioty”. Tym razem Ola Bajon, Marysia Łuszczyn i Olga Ciapińska przeprowadziły patriotyczną lekcję w klasie “III A” Szkoły Podstawowej.

Jak relacjonują przebieg zajęć organizatorki, Olga, Marysia i Ola: Wprowadzeniem do lekcji była krzyżówka z hasłem przewodnim “Patriota”. Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się i opowiadały “kim dla nich jest patriota?” a przede wszystkim - “co taka osoba robi?”. Wszyscy dzielili się swoimi patriotycznymi historiami, sposobami obchodzenia świąt narodowych z najbliższymi. Następnie, i to było najfajniejsze - przystąpiliśmy do robienia kokard narodowych oraz śpiewania piosenek, nie tylko patriotycznych. .

Warto w tym miejscu dodać, że kokarda narodowa bywa często mylona z kotylionem/rozetką (pierwotnie wstążeczka orderowa w kształcie małej, stylizowanej róży, następnie także kokardka przypięta do piersi osób tańczących kotylion). Kotylion to zbiorowa zabawa taneczna, w czasie której pary tancerzy noszą ozdobne odznaki, przypięte do piersi, zwane też kotylionami. Zazwyczaj są to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy (bywają mylone z kokardą narodową). Kokardy narodowe przypinane były na manifestacjach patriotycznych oraz w czasie powstań narodowych, m.in.: w 1846 roku biało-czerwone kokardy przypinali powstańcy w Krakowie, w latach 1914-1918 przypinali je do rogatywek ułani Legionów Polskich czy też w 1918 roku w czasie Powstania wielkopolskiego.

Każdy z uczestników podkreślał: “Było super i wszyscy BARDZO dobrze bawili się”!

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Tasarz za pomoc w organizacji warsztatów.

Działania realizowane w ramach programu “Szkoła Tolerancji” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply