Młodzież dla Europy

Klub Europejski

IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o UE

IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o UEIV Powiatowy Konkurs Wiedzy o UE “Zjednoczeni w różnorodności” pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia przeszedł do historii. W konkursie zorganizowanym w budynku PG 3 w Radomsku o charakterze turniejowym udział wzięło siedmioro uczestników, reprezentujących:
- PG w Kobielach Wielkich
- PG w Strzałkowie
- ZSG nr 2, 3, 4, 5 i 7 w Radomsku.
W jury konkursu zasiedli: Pani Joanna Skrzydlewska (członek zarządu Województwa Łódzkiego) oraz Pan Radosław Bartnik (wicedyrektor ZSG nr 7 w Radomsku).

Konkurs miał charakter indywidualny, każdą szkołę reprezentował jeden przedstawiciel. Konkurs składał się z pięciu konkurencji:

a) Pierwsza konkurencja zatytułowana była „integracja UE”. Do kraju należało dopisać datę wstąpienia w struktury UE. Za poprawną odp. (0,5 pkt.) Łącznie do zdobycie było 5 pkt.

b) Druga konkurencja – „poliglota”. Uczestnicy wysłuchiwali krótkich wypowiedzi w różnych językach UE, a ich zadaniem było odgadnięcie i zapisanie w języku jakiego kraju jest dana wypowiedź. Wypowiedzi było 6 – za każdą poprawną możecie otrzymać po (1 pkt.) Łącznie do zdobycia 6 pkt.

c) Trzecia konkurencja „jaki to kraj?”. Na prezentacji pojawiło się sześć opisów dotyczących wybranych krajów UE. Uczestnicy musieli odgadnąć o jaki kraj chodzi? Do zdobycia było 6 pkt., za każdą poprawną odp. (1 pkt.)

d) Czwarta konkurencja „unijni milionerzy”, czyli sześć pytań (w formule A-B-C-D) z zakresu historii UE, unijnych instytucji. Po każdym pytaniu uczestnicy zapisywali odpowiedź i sprawdzana była jej poprawność. Za każdą poprawną odp. 1 pkt.

e) Konkurencja piąta “Jeden z siedmiu” wzorowana na telewizyjnym “1 z 10″. Każdy miał trzy szanse. Na początku każdy otrzymywał po dwa pytania. Jeśli odpowiadał nieprawidłowo, tracił jedną szansę. Jeśli udało się przejść pierwszą i drugą rundę, w trzeciej uczestnicy wyznaczali się już sami. W tej konkurencji liczyło się to na ile poprawnych pytań odpowiedzieli zawodnicy. Za poprawną odp. otrzymywali plusa (tzw. małe punkty). Dodatkowo tzw. małe punkty otrzymywali za zachowane szanse. Na koniec zsumowano łączną liczbę małych punktów.
Dodatkowo w trakcie gry każdy z uczestników mógł skorzystać z pytania “bonus” za dwa punkty (poprawna odpowiedź plus dwa, niepoprawna - minus dwa). Nie były to łatwe pytania, dotyczyły funduszy i programów unijnych. Z pytaniem zaryzykował zmierzyć się tylko jeden z uczestników, niestety, odpowiedź nie była poprawna.

Ostatecznie, po bardzo emocjonującej ostatniej konkurencji, wyniki przedstawiają się w sposób następujący:

1. PG Strzałków (20 pkt.) (uczeń Kacper Derwisz)
2. ZSG nr 3 (19,5 pkt.) (Natalia Jędrzejczyk)
3. ZSG nr 5 (17,5 pkt) (Miłosz Kowalczyk)
4. ZSG nr 7 (15,5 pkt.) (Klaudia Andrzejczyk - reprezentantka SKE “Młodzież dla Europy”)
5. PG Kobiele Wielkie (13 pkt.) (Natalia Głogosz)
6. ZSG nr 2 (12 pkt.) (Wiktor Ciupa)
7. ZSG nr 4 (7 pkt.) (Michał Rutkowski)

Na zakończenie konkursu nagrody dla wszystkich uczestników oraz opiekunów wręczyli: Pani Marszałek Joanna Skrzydlewska oraz Prezydent Miasta Radomsko Pan Jarosław Ferenc.

Nagrody w konkursie ufundował Urząd Marszałkowski w Łodzi, a także Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku. Bardzo, bardzo…dziękujemy!

Podziękowania także dla Stowarzyszenia PASE za pomoc w udekorowaniu sali. Aleksandra Kuliś (absolwentka naszej szkoły, aktywna “klubowiczka”) - dziękujemy!

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Do zobaczenia za rok :)

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply