Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Parada Schumana 2016

Parada SchumanaTu jest Europa! - z takim hasłem 07.05. przeszliśmy ulicami Warszawy w 17. Paradzie Schumana. Nasza grupa liczyła ponad czterdzieści osób, ubrana w koszulki symbolizujące prezydencję Holandii w Radzie Unii Europejskiej (w ramach naszej współpracy z Polską Fundacją im. Roberta Schumana) oraz współpracę Warszawy z Berlinem, byliśmy także wyposażeni we flagi Holandii, transparent “PG 3 Radomsko”. Dodatkowo uczestnicy nieśli flagi Polski, UE, tym samym manifestowali przywiązanie do idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej Unii Europejskiej.

W “Miasteczku Europejskim” można było uczestniczyć w wielu konkursach, grach, zabawach. Przygotowana została gra w statki i puzzle wodne, budowa studni, “Europejskie Koło Fortuny”, malowanie twarzy, gra planszowa o komunikacji miejskiej, konkurs rysunkowy…i wiele, wiele innych!

W tym roku obchodzone jest 20-lecie Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service). Z tej okazji specjalne atrakcje można było spotkać na stoiskach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Schuman Volunteers. Można było dowiedzieć się, jak założyć własny startup. Skąd pozyskać środki na realizację Waszego pomysłu. Jakie inwestycje i projekty dotąd zostały sfinansowane z funduszy unijnych.

Oprócz licznych rozrywek odbyły się dyskusje eksperckie dotyczące problemów i wyzwań z jakimi mierzy się Europa, rozmowy dotyczyły przede wszystkim mobilności w Unii Europejskiej.

W Miasteczku Europejskim spotkaliśmy m.in..:

- Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego
- Europejski Trybunał Obrachunkowy
- Europe Direct Warszawa
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
- Polska Akcja Humanitarna
- Międzynarodowa Organizacja ds Migracji
- Centrum Wielokulturowe w Warszawie
- Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Zarząd Transportu Miejskiego
- Miejskie Zakłady Autobusowe
- Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie
- Czech Tourism
- Cyprus Tourism Organization
- Erasmus Student Network SGH
- workcamps.pl
- E-volution
- Schuman Volunteers

Na Paradę Schumana przyjechał do stolicy piętrowy autobus z napisem “Berlin pozdrawia Warszawę” z burmistrzem Berlina Michaelem Müllerem. W pochodzie uczestniczyła m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także były prezydent Bronisław Komorowski.

Nasz udział w Paradzie Schumana był nagrodą za zwycięstwo w konkursie “Move Your Europe” organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz galerię zdjęć.

Parada Schumana z naszymi wypowiedziami w mediach ogólnopolskich:
- Gazeta Wyborcza
- Rzeczpospolita
- Gazeta Prawna.pl
- Polskie Radio
- Gość Warszawski


Tagged as , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply