Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Klaudia i Agnieszka - kandydatkami do Sejmu

Klaudia Krawczyk i Agnieszka Szyda to kolejne reprezentantki klasy europejskiej, które rekrutują do tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przypomnijmy, że tym roku zadaniem uczestników jest zorganizowanie badań związanych z pewnym miejscem pamięci ważnym dla społeczności lokalnej.

Miejscem pamięci, na które dziewczyny skoncentrowały swoje badania jest tablica znajdująca się na klasztorze oo. franciszkanów w Radomsku. Upamiętnia zjazdy szlachty Polskiej w 1382r. i w 1384r. Następstwem tych ważnych wydarzeń było powołanie na tron Polski królewny węgierskiej Jadwigi Andegaweńskiej.

Jak podkreślają - Tablica została przytwierdzona we wrześniu 1996 roku w 730. rocznicę nadania praw miejskich. Fundatorami tablicy byli mieszkańcy miasta. Autorami tablicy są: Adam Krawczyk, Jerzy Krawczyk, Mirosław Szczęsny i Stanisław Imieniński. Na obiekcie widnieje wizerunek korony, opis okoliczności przytwierdzenia oraz daty zjazdów wraz z ich przyczyną.

Klaudia i Agnieszka 23 marca 2016 r. zorganizowały na ulicach Radomska ankietą, w celu zbadania wiedzy radomszczan o ich miejscu zamieszkania oraz o wspomnianej tablicy, a także wydarzeń z nią związanych. Z przeprowadzonych badań wynikło m.in. że:
- 45% z grona 20 osób słyszało o zjazdach, ale nie wiedzą o miejscu, które upamiętnia te wydarzenia.
- 55% badanych nie słyszało o zjazdach, łączy się z tym niewiedza o miejscu pamięci.

Klaudia Krawczyk i Agnieszka SzydaAgnieszka i Klaudia, podkreślają, że “przeprowadzenie ankiety było trudnym wyzwaniem, mimo tego dałyśmy radę.
Po przeliczeniu wyników ankiety, stwierdziłyśmy, że nasi mieszkańcy nie posiadają zbyt dużej wiedzy o tych niezwykle ważnych wydarzeniach i miejscu, które je upamiętnia, dlatego zaczęłyśmy planować działanie- wydarzenie, które sprawi, że wcześniej wspomniane miejsce zacznie żyć w pamięci mieszkańców i zachęci do odwiedzenia
” .

Dodatkowo dziewczyny dokonały analizy czasopism historycznych, kroniki Gazety Radomszczańskiej z 1996r., Zeszytów Radomszczańskich, które wydaje Muzeum Regionalne w Radomsku oraz stron internetowych związanych z klasztorem, miastem, historią. Dodatkowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej znajduje się obraz związany ze zjazdami szlacheckimi.
Po przebadaniu wiedzy mieszkańców i źródeł informacji młode kandydatki do Sejmu zaplanowały lekcję dla radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku “Wiem Więcej” .

W dniu 14 kwietnia 2016 r. o godzinie 16:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja “Historia mojej Małej Ojczyzny w pigułce.” . Trwająca zaledwie 35 minut lekcja, w jasny sposób przedstawiła zebranym cele działań dziewczyn a także historię tablicy oraz powód jej przytwierdzenia.

Jak mówią nasze reprezentantki: “Miałyśmy zaszczyt gościć na widowni Prezydenta miasta Radomska dr. Jarosława Ferenca wraz z zastępcą oraz osoby uczęszczające do Uniwersytetu. Po zakończeniu prezentacji podeszło do nas kilka osób do nas gratulując nam odwagi oraz tego, że pomimo tak młodego wieku zainteresowałyśmy się tak daleko sięgającą historią. Było nam strasznie miło i czułyśmy się docenione. W całym wydarzeniu bardzo pomogli nam sojusznicy tacy jak: Miejska Biblioteka Publiczna oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku “Wiem Więcej”. Byłyśmy zadowolone z całej pracy, którą włożyłyśmy w badania i w przygotowania działania. Postanowiłyśmy, że tego typu wydarzenia, jak nasza lekcja, powinny odbywać się częściej, a informacje powinny trafiać do osób w każdym wieku. Szczególnie w tym roku, ponieważ nasze miasto obchodzi 750. rocznicę lokacji. Bardzo możliwe jest to, że w przyszłości zorganizujemy podobne działania. Sądzimy, że zadanie, które wykonałyśmy, spełniło nasze oczekiwania oraz było zgodne z tematem tegorocznego tematu zadania rekrutacyjnego. Poddałyśmy się chwili refleksji o tym, co zrobimy ,gdy dostaniemy się do SDiM. Pomyślałyśmy o miejscach w naszym mieście, które zasługują na uwagę. Jesteśmy uczennicami trzeciej klasy gimnazjum, idziemy do różnych środowisk szkolnych. Poprzez udział w SDiM zachęcimy naszych rówieśników do proobywatelskich postaw. Pokażemy im, że oprócz satysfakcji z tego co robimy, dostajemy szanse wyjścia poza granice miasta “dostając coś w zamian”, tym czymś jest szansa udziału w czymś, co na co dzień oglądamy w telewizji, czy w internecie.


Tagged as , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply