Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Od parady po piknik

Parada Schumana 2015 To była gorrrąca sobota w ’stolycy’! Na początek barwny korowód uczniów, studentów, euroentuzjastów przeszedł ulicami W-wy. Z okazji Dnia Europy po raz 16. w Warszawie odbyła się Parada Schumana z naszym udziałem. Oprócz polskiej młodzieży byli też goście z Włoch, Hiszpanii i Chorwacji. Uczestnicy nieśli unijne chorągiewki, kolorowe baloniki, szli w rytmie afrykańskich bębnów. W tym roku hasłem Dnia Europy jest solidarność z innymi krajami - mówiła Fundacji Schumana Anna Radwan. Jest to nawiązanie do ogłoszonego przez Komisję Europejską Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju.

O tym jak instytucje unijne i kraje członkowskie angażują się w pomoc innym regionom, można było dowiedzieć się zwiedzając Miasteczko Schumana na Krakowskim Przedmieściu. Swoje działania prezentowały między innymi Polska Akcja Humanitarna i Amnesty International. W stoisku Parlamentu Europejskiego można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Unii Europejskiej, wziąć udział w dyskusjach, warsztatach, grach i konkursach. 65 lat temu Robert Schuman - francuski minister spraw zagranicznych ogłosił swój plan powołujący nową formę współpracy w Europie, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej
Jak mówili uczestnicy: “To unikalne spotkanie Europejczyków, fenomen entuzjazmu, energii i otwartości na sprawy europejskiej integracji, najbardziej medialne europejskie wydarzenie. Z tej okazji w Warszawie spotykają się tysiące osób z Polski i Europy, w tym przedstawiciele polskiej oraz europejskiej polityki, mediów, kultury i ruchów obywatelskich, a także młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi”..

To na początek…a potem…Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym.

Setki pokazów na ponad dwustu stanowiskach oglądało tysiące ludzi przy dobrej pogodzie, choć na chwilę pojawił się deszcz. W tym roku tematem przewodnim było światło i zjawiska z nim związane. Naukowcy opowiadali o teorii względności Einsteina, o tym jak światło wykorzystują rośliny oraz o laserach. Dzieci miały wioskę archeologiczną, pokazy naukowo-komediowe oraz lody z azotu. Pokazy dronów i robota społecznego “Zosia”, wykonywanie portretu 3D, oglądanie wnętrza turbiny wodnej i studenckich bolidów, fragmenty listów Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina (niektóre po raz pierwszy pokazywane). Goście Pikniku obejrzeli też interaktywny pokaz robota edukacyjnego omijającego przeszkody lub autonomicznego robota sumo. Za pomocą sensora głębi odwiedzający Stadion Narodowy mieli szansę wykonać własny portret 3D, a dzięki urządzeniu haptycznemu - dotknąć trójwymiarowych obiektów znajdujących się w przestrzeni wirtualnej. Amatorzy pojazdów latających obejrzeli pokazy lotnicze dronów nad płytą stadionu i akrobacje quadcoptera. Wielbiciele latania mogli zaś zasiąść w prawdziwej kabinie szybowca.

Dodatkowo, na pikniku można było spotkać m.in.: dziennikarza Artura Orzecha, skoczka narciarskiego Piotra Żyłę, czy Filipa Chajzera, znanego z prowadzenia programu “Młodzi giganci”.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply