Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Leniuchowo 2015

Leniuchowo 2015 W środę 15.04. w ramach projektu “Wiem, dlaczego wybieram” zorganizowaliśmy symulację wyborów prezydenckich 2015. Głównymi koordynatorami przedsięwzięcia byli: Klaudia Krawczyk, Jakub Kowalczyk, Klaudia Wiatrak, Katarzyna Nowak, Małgorzata Malingiewicz, Julia Blada.

Nasze działania mają także związek z udziałem w projekcie “Młodzi głosują 2015“.

A teraz wyobraźmy sobie, że…Leniuchowo to mały kraj z dwoma rzekami, jedną linią kolejową, bardzo małym zalesieniem, minimalnym dostępem do Morza Słonego, jednym pasmem gór Niskich, których najwyższym szczytem jest Smoczyca. Kraj ma bardzo zanieczyszczone lasy, ulice. Nie ma w nim sportu, przez co ludzie chorują. Budynki mieszkalne nie są jakkolwiek uporządkowane, ponumerowane…W kraju panuje totalny misz-masz. Obecny prezydent zrzekł się rządów i uciekł za granicę do Sportlandii. Teraz, gdy państwo zostało bez prezydenta, trzeba zorganizować wybory, po których ma zapanować porządek i ład.

A zatem, młodzież reprezentująca PG nr 3, PG nr 2, I L.O. oraz II L.O. w Radomsku, jako uczestnicy symulacji wcielili się w rozmaite role. Tworzyli własne komitety wyborcze, z liderem, kandydatem na urząd prezydenta, organizowali media (brukowe, polityczne, tworzyli prezentacja o kandydatach), jak również byli odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów, czyli stworzyli prawdziwą komisję wyborczą. W ramach symulacji powstało pięć komitetów wyborczych: ‘Cegło-mrówki’, ‘SZTOS’, “Tylko zdrowy rozsądek’, “Partia Poparcia Spowera’, ‘Socjalistyczna Partia Leniuchowa’.

Grupy mediów, pracując w kilkuosobowych zespołach stworzyły własne czasopisma: “Megafon” oraz “Hot plota”, które opisywały programy wyborcze, jak również prezentowały nieco mniej ważne i prawdziwe informacje o kandydatach, ale budzące wiele emocji. W międzyczasie mogliśmy obserwować prezentacje spotów wyborczych każdego z komitetów, jak również dowiedzieć się w kuluarach, co planują zmienić w państwie kandydaci na urząd prezydenta państwa Leniuchowa.

Po ponad czterech godzinach pracy, każdy z uczestników mógł przystąpić do głosowania. Co ważne, frekwencja w wyborach wyniosła równe 100%, co można uznać za największy sukces symulacji. Po zliczeniu głosów, prezydentem Leniuchowa wybrany został przedstawiciel “SZTOS-a”, Dawid Lempart. Następnie, nowy prezydent złożył uroczystą przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, dzięki czemu będzie mógł, zgodnie z prawem rozpocząć swoje urzędowanie :)

Wszystkim uczestnikom symulacji serdecznie dziękujemy za udział, opiekunom młodzieży: Pani Joannie Marczak-Burzyńskiej (PG nr 2), Joannie Wiśniewskiej (II L.O.), Annie Niepsuj (I L.O.) za przygotowanie i motywowanie uczniów.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply