Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Radomszczański Checkpoint Charlie

Radomszczański Checkpoint CharlieUdało się! Akcja Radomszczański Checkpoint Charlie zakończony wieeelkim sukcesem! Ale o co chodzi?

W różnych punktach miasta (m.in. przy Urzędzie Miasta Radomsko, dworcu PKP w Radomsku, przy MDK-u, na Placu 3 Maja, przy I L.O., przy II L.O.) zostały utworzone jednostki „kontroli granicznej” na wzór berlińskiego Checkpoint Charlie. Młodzież, pełniąca wartę/kontrolę, w specjalnie przygotowanych stanowiskach, przypominała mieszkańcom o wydarzeniach z przełomu lat 89/90. Każdy uczestnik po przejściu symbolicznej kontroli otrzymywał gazetkę/broszurę opisującą minione wydarzenia w Europie. Znalazły się w niej także komentarze/refleksje osób pamiętających tamte wydarzenia.

Dodatkowo, na pionowych płytach (symbolizujących Mur Berliński), w każdym z punktów, mieszkańcy mogli wyrazić swoją refleksję na temat „wolności”. Gdy graffiti było już gotowe, młodzież, pełniąca rolę kontroli granicznej, udała się na Plac 3 Maja (tzw. szachownica), gdzie ze wszystkich płyt, został zbudowany symboliczny Mur, dzielący Radomsko na część wschodnią i zachodnią. Następnie Mur został symbolicznie zburzony. Na zakończenie happeningu mieszkańcom zostały rozdane kolorowe motyle, wykonane z origami, jako symbol wolności i przemiany, które mieszkańcy mogli także otrzymać na każdym ze stanowisk kontroli granicznej.

Zobacz galerię zdjęć.

Podziękowania dla przedstawicieli: Urzędu Miasta w Radomsku, Miejskiego Domu Kultury, I L.O. w Radomsku, II L.O. w Radomsku, rodziców za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Dziękujemy także policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku za wsparcie i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem podczas całej akcji.

Happening był jednym z etapów realizacji projektu “Mini-granty Schumana” - “Radomszczański Checkpoint Charlie” dofinansowanego ze środków Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply