Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Co nam zostało z tamtych lat…?

Co nam zostało z tamtych lat..?Wtorek, Miejski Dom Kultury, godziny przedpołudniowe, najlepiej spędzić na owocnej dyskusji na temat zmian, jakie zaszły w Europie po roku 89. W ramach projektu “Mini-granty Schumana” zorganizowaliśmy dziś debatę ph.: “Co nam zostało z tamtych lat…”. W dyskusji udział wzięli: uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku (w tym członkowie SKE Młodzież dla Europy), młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przedstawiciele Klubu Młodego Samorządowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Radomsku oraz Publicznego Gimnazjum nr 7 w Radomsku, jak również Polskiego Towarzystwa Historycznego/oddział Radomsku (Pani Agnieszka Podolska), nauczyciele, mieszkańcy Radomska.

Warto dodać, że w debacie wzięła także udział wolontariuszka Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Vasylyna Bas (z Ukrainy), która przedstawiła prezentację nt. “25-lecia upadku Muru Berlińskiego i jego konsekwencji dla współczesnej Europy. Jesień Ludów”. Jak również uczeń PG nr 7 - Timon Murrath, który w tym roku przyjechał do Radomska, tutaj zmieszkał z rodzicami, opowiedział o obecnej sytuacji we wschodniej części Ukrainy, z perspektywy nastolatka.

W trakcie spotkania poruszone zostały wątki zmian, jakie zaszły w Europie na przełomie lat 80. i 90. Co się udało zrealizować, co okazało się fiaskiem, nad czym jeszcze długo Europa musi pracować, aby osiągnąć pełną stabilność. Czy wyzwania, przed jakimi stanęła wówczas, są obecnie nadal aktualne, jak zmiany oceniają obecni 15, 20, 25…50 - latkowie.

Nie zabrakło także odwołań do współczesnej sytuacji politycznej na Ukrainie, zaangażowaniu Polski oraz Unii Europejskiej, kierunków zmian na arenie międzynarodowej. Spotkanie było naprawdę niezwykle owocne! Na koniec spotkania, został pokrojony tort, przygotowany specjalnie na tę okazję.

Gorące podziękowania dla Pani Vasylyny Bas za przedstawioną prezentację, opowieści o Ukrainie, pracy wolontariuszki. Życzymy powodzenia oraz trzymamy kciuki za dalszą aktywność, szczególnie w aspekcie działań proeuropejskich.

Debata była jednym z etapów realizacji projektu “Mini-granty Schumana” - “Radomszczański Checkpoint Charlie” dofinansowanego ze środków Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply