Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Ada Franczyk z wizytą w Lincoln

Z wizytą w Lincoln
Przedstawiamy relację Ady Franczyk z pobytu w Lincoln, w ramach projektu “Poradnik pozytywnego obywatela Europy”/
W dniach 2 – 5 października 2014 roku byłam uczestniczką, ostatniej już, wizyty studyjnej w ramach projektu „Poradnik pozytywnego obywatela Europy”. Tym razem wspólnie z ośmiorgiem innych uczestników z Polski odwiedziliśmy Lincoln – miasto partnerskie Radomska w Wielkiej Brytanii. Wyjazd ten był o tyle inny od dwóch wcześniejszych, że większość z nas miała okazję po raz pierwszy w życiu odbyć lot samolotem.

Gdy już udało nam się bezproblemowo dolecieć do Anglii, czekała nas jeszcze podróż z lotniska w East Midlands do Lincoln. W podróży towarzyszyła nam mieszkająca w Lincoln polka, która opowiedziała nam trochę o mieście i planach na najbliższe godziny. Pozostałą część pierwszego dnia spędziliśmy na zwiedzaniu Lincoln i spotkaniu z grupą z Łotwy, gdyż grupa węgierska dotarła do Anglii dopiero w nocy.

Piątek zaczęliśmy dość wcześnie od spotkania z pozostałymi uczestnikami wizyty oraz opiekunami i organizatorami. Głównym ośrodkiem naszych zajęć i warsztatów była jedna ze szkół, mianowicie Lincoln Christ’s Hospital School. W trakcie spotkania zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, a następnie udaliśmy się na warsztaty. Każda z grup uczestniczyła w:
- zajęciach integracyjnych, gdzie tworzyliśmy zespoły, które rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych;
- warsztatach dobrych praktyk, na których od podstaw tworzyliśmy własne wyspy, nadając im nazwy, tworząc ich prawo, walutę, obyczaje itp.;
- debacie nt. głosu młodzieży, gdzie wymienialiśmy się doświadczeniami i opiniami na temat kompetencji szkolnych samorządów, zadań młodzieżowych rad miasta itp.
Wreszcie, już całą grupą, uczestniczyliśmy we wspólnej sesji tanecznej, gdzie uczyliśmy się tradycyjnego brytyjskiego tańca, po czym udaliśmy się na ewaluację warsztatów.
Po obiedzie poszliśmy na spotkanie z burmistrzem. Zadaliśmy mu wiele pytań, poznaliśmy jego działania i kompetencje, a następnie obejrzeliśmy jego miejsce pracy.
Deszczową sobotę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku oraz ogromnej gotyckiej katedry w centrum Lincoln. Po krótkim posiłku i odpoczynku nadszedł czas na samodzielną aktywność w terenie – ankietę wśród mieszkańców oraz obserwację problemów poszczególnych grup ludzi, które zauważamy w Lincoln.
Podzieleni na sześć zespołów wyruszyliśmy. Korzystając z planu miasta musieliśmy odnaleźć cztery jego główne części i na podstawie naszych obserwacji napisać co i jak moglibyśmy poprawić w Lincoln dla matek z dziećmi, turystów, seniorów, młodzieży itd.
Po wykonaniu ćwiczenia udaliśmy się do ośrodka kultury gdzie przedyskutowaliśmy całe zadanie i jego wyniki.
Następnie udaliśmy się po raz ostatni do budynku szkoły na zakończenie naszej wizyty. Obejrzeliśmy tam krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów LCHS. Po oficjalnym zakończeniu nadszedł czas pożegnań. Uściskom, śmiechom i łzom nie było końca.

Dzień powrotu spędziliśmy tylko we własnym, polskim gronie, gdyż jako jedyni mieliśmy zaplanowany powrót w godzinach popołudniowych. Poszliśmy więc na ostatni spacer po Lincoln i małe zakupy.
Lot do Polski przebiegł nam bez większych problemów i ok. 22:00 byliśmy na miejscu.
Wyjazd był bardzo udany. Mało kto chciał wracać do szarej rzeczywistości. Nie sądziłam, że te parę dni będzie tak niesamowitym przeżyciem.

Warto dodać, że w wizycie brały udział cztery tegoroczne absolwentki PG nr 3 i członkinie SKE Młodzież dla Europy: Aleksandra Kosela, Aleksandra Furmańczyk, Agnieszka Buc i Maria Dobielska.

Strona internetowa LCHS.


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply