Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Weekend na Łotwie

Z wizytą na ŁotwieW dniach 24.05. - 26.05. reprezentanci SKE Młodzież dla Europy (Maria Dobielska, Aleksandra Furmańczyk, Agnieszka Buc, Adrianna Franczyk, Aleksandra Krawczyk, Aleksandra Kosela) uczestniczyli w wyjeździe na Łotwę, w ramach udziału w projekcie ‘Poradnik pozytywnego obywatela Europy’. Oto relacja jednej z uczestniczek, Oli Furmańczyk:

Po bardzo długich przygotowaniach do wyjazdu na Łotwę nadszedł czas podróży. Sam przejazd autobusem nie był tak męczący, jak się tego spodziewałam. To zapewne za sprawą zgrania naszej grupy wyjazdowej w ten sposób, że nie nudziliśmy się przez ok 14 godzin jazdy.

Pierwszego pełnego dnia pobytu na Łotwie udaliśmy się na warsztaty do miasta partnerskiego Radomska - Olaine. W pierwszej szkole, w której przebywaliśmy, zajęliśmy się krótkim przedstawieniem krajów, z których pochodzimy, na podstawie tego, co obcokrajowcom może się z nim kojarzyć; rozmawialiśmy o kulturze i jej najważniejszych elementach; kosztowaliśmy kilku dań pochodzących z Łotwy, np.: przepysznych żurawin w cukrze; graliśmy w różne gry prowadzone przez moderatora zajęć (muszę przyznać, że nie spodziewałam się tak aktywnego udziału w grach i zabawach ze swojej strony i ze strony innych!).

Po obiedzie, który zjedliśmy w innej szkole, grupy z Anglii, Węgier i Polski przystąpiły do 15-minutowych prezentacji swoich państw - ich kultury, najważniejszych symboli itd. Po tym grupa z Polski zajęła się prowadzeniem warsztatów pt. “Jak kultura i jej elementy wpływają na obywatelstwo”. W ośmio- i dziewięcioosobowych grupach zajęliśmy się omawianiem poszczególnych elementów kultury a następnie tego, jak wpływa ona na obywatelstwo. Wtedy właśnie mieliśmy pierwszą prawdziwą okazję do integracji z osobami z Łotwy, Anglii i Węgier. Musieliśmy też przetestować swoje możliwości pracy w grupie trochę pod innym kątem niż zazwyczaj, bo w tym wypadku pojawiała się bariera językowa, ale i z nią sobie poradziliśmy. To było niesamowite doświadczenie móc jednocześnie kształtować umiejętności językowe i umiejętności współpracy.

Po zakończeniu warsztatów zaprezentowano nam różne tańce, które mieliśmy później okazje sami wypróbować.
Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w miejscowym festynie - niesamowite widowisko! Jeden, niekończący się taniec, który połączył setki osób (od wieku wczesno przedszkolnego do dojrzałego). Nigdy w życiu nie widziałam czegoś równie fantastycznego.

Następnego dnia nadszedł czas na zwiedzanie Rygi.Oczywiście nie mieliśmy czasu, żeby zwiedzić wszystkiego, zobaczyliśmy tylko te najważniejsza zabytki. Były to m.in.: Pomnik Wolności, Mury Miejskie, Dom Bractwa Czarnogłowych, Katedrę Najświętszej Maryi Panny i wiele innych.
Czas spędzony na Łotwie będzie czasem niezapomnianym. Z podróży przywiozłam wiele wrażeń, wspomnień. Bardzo cieszę się, że tam pojechałam i że ten wyjazd stał się kolejnym fajnym przedsięwzięciem, w którym mogłam uczestniczyć.”
Więcej o wyjeździe na Łotwę


Tagged as , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply