Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Symulacja wyborów do PE. Trójka 2014

Symulacja wyborów do PEA wszystko zaczęło się do tego, że…Nadchodzą kolejne wybory do europarlamentu. TRÓJKA jest jednym z 10 trójkolandzkich okręgów wyborczych. W parlamencie zasiądzie 7 reprezentantów TRÓJKI. Regionalni politycy startują z 5 list wyborczych. Wszyscy uczestnicy symulacji stają się mieszkańcami TRÓJKI. Losowo przydzielone im zostaną pewne role, mogą zostać członkami Komisji Wyborczej, przedstawicielami mediów lub członkami jednego z 5 komitetów wyborczych. Przez cały czas trwania symulacji będą mieć wpływ na przebieg kampanii wyborczej. Po zakończeniu kampanii wyjdą ze swoich ról i już jako bezstronni mieszkańcy TRÓJKI przystąpią do głosowania. Mają możliwość wyboru tylko jednego kandydata z 30 łącznie reprezentujących 5 list wyborczych. To tylko od nich – mieszkańców TRÓJKI - zależy to, w jakim kierunku potoczy się kampania wyborcza i jaki będzie końcowy wynik wyborów.

Sytuacja społeczno – ekonomiczna mieszkańców TRÓJKI jest coraz gorsza, brakuje pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych i istniejących przedsiębiorstw, wzrasta bezrobocie, w coraz większym stopniu zanieczyszczane jest środowisko. Mieszkańcy mają coraz mniejsze perspektywy rozwoju, wzrasta marazm wśród społeczeństwa i ogólne niezadowolenie. W sklepach rosną ceny, na stacjach benzyna przekracza magiczną barierę 10 zł/ l. Opieka społeczna nie zapewnia podstawowych środków do życia najuboższym, brakuje odpowiednich regulacji w systemie emerytalnym. Co gorsza, edukacja przechodzi kolejną reformę, w planach zapowiadana jest likwidacja gimnazjów i powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej. Mało tego, w szkołach zaczyna obowiązywać parytet. W klasach równa liczba dziewcząt i chłopców, wśród nauczycieli równa liczba kobiet i mężczyzn. Nie najlepiej funkcjonuje także infrastruktura. Brakuje autostrad, drogi są pełne dziur, zwłaszcza te w naszym regionie, Trójka jest jedynym regionem w Trójkolandii, gdzie od lat nie przeprowadzono żadnej większej inwestycji. Mieszkańców dobija także rozbudowana biurokracja w urzędach.

W symulacji udział wzięli uczniowie I L.O. w Radomsku, II L.O. w Radomsku, PG 4, PG 5, PG 7 oraz gospodarze - PG 3. Po ponad pięciu godzinach zmagań, tworzeniu ordynacji wyborczej, programów komitetów wyborczych, wywiadów, gazet, ostatecznie rozpoczęto głosowanie. Co ważne, frekwencja wyniosła…100%! W Parlamencie zasiądą:
- Adam Kowalik - reprezentujący PG 7 (Komitet Wyborczy “Pro-Life)
- Mateusz Janocha oraz Sonia Trojan- II L.O. (Komitet Wyborczy “Różowe Kalesony”)
- Piotr Szyszka - PG 4 (Komitet Wyborczy “Omnibus”)
- Marcin Ligęza (PG 5) oraz Adam Klekowski - PG 3 (Komitet Wyborczy “Do Something”)
- Joanna Kempa - PG 3 (Komitet Wyborczy “Sierpem i Traktorem”)

Akcja zorganizowana w ramach programu Młodzi Głosują 2014.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za aktywny udział, zaangażowanie, kreatywność i przede wszystkim doskonały humor!
Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply