Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Król głosowania. Happening profrekwencyjny

Król głosowaniaJak efektywnie zachęcić mieszkańców Radomska do głosowania w eurowyborach? Wyjść na ulicę i porozmawiać. Właśnie dziś zorganizowaliśmy w ramach projektu “Młodzi głosują 2014” akcję profrekwencyjną, w której rozdawaliśmy ulotki, jabłka prowyborcze (z hasłami - “Nie zapomnij o oddaniu głosu 25 maja”), ciasteczka z wróżbami (na karteczkach napisane były hasła zachęcające do głosowania). Nie zabrakło także tablicy, na które każdy mógł wpisać, za “co dziękuję Unii Europejskiej”. Wśród podziękowań pojawiły się m.in.: “za bezpieczeństwo”; “za otwarte rynki pracy”; “za lepsze auta z zachodu”; “za pomoc”; “za dotacje”; jak również “za droższe papierosy”.

Akcję zakończył krótko happening ‘król głosowania”, w ramach którego jedna z osób pełniła rolę króla, trzymającego urnę, zaś każdy uczestnik z krzyżykiem w dłoni po kolei oddawał swój głos do urny, jednocześnie na krótką chwilę stawał się “królem głosowania” i mógł założyć koronę. Każdego z uczestników do głosowania zachęcił proeuropejski “impuls” (czyli magiczny dotyk), który mamy nadzieję, pojawi się także wśród Polaków 25 maja. Każdy z uczestników akcji przebrany był w barwy UE lub barwy biało-czerwone. Przeprowadziliśmy także ankietę wyborczą, oto wyniki:
1. Kiedy odbędą się wybory do PE? (pytanie zamknięte)
odp. A/ 25 maja - 79 osób 73%
odp. B/ 25 czerwca - 16 osób 15%
odp. C/jesienią - 13 osób 12%
razem - 108 osób

2. Czy pójdzie Pan/Pani głosować w wyborach do PE? (pytanie zamknięte)
odp. Tak - 60 osób 56%
odp, Nie - 48 osób 44%

3. Tak, dlaczego?
- bo tak - 5 osób
- aktywny udział - 1 osoba
- obowiązek - 6 osób
- bo chcę decydować - 8 osób
- żeby było lepiej - 10 osób
- bez odpowiedzi - pozostali

4. Nie, dlaczego?
- nie wiem - 7 osób
- nie podobają mi się kandydaci - 1 osoba
- jestem niepełnoletni - 11 osób
- nie muszę - 5 osób
- dajcie mi spokój - 1 osoba
-mam dość wyborów - 1 osoba
- bez odpowiedzi - pozostali

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , + Categorized as Z życia klubu

1 Comments

Trackbacks & Pingbacks

  1. OPPM 2014 | Młodzież dla Europy

    [...] się najciekawsze, w tym właśnie nasze (symulacja wyborów do PE, gra terenowa, happening “król głosowania“!, prawybory). W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji [...]

Leave a Reply