Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Parada Schumana 2013

Parada Schumana 2013XIV Parada Schumana przeszła już do historii. W sobotę 11. maja wzięliśmy udział w uroczystym pochodzie ulicami Warszawy. W tym roku Dzień Europy świętowaliśmy pod hasłem walki z kryzysem gospodarczym w Unii Europejskiej i debaty nad wprowadzeniem w Polsce waluty euro.
Parada Schumana wyruszyła w rytm „Ody do radości”. Na lawetach jechali członkowie Szkolnych Klubów Europejskich i uczestnicy Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Serivce), Komisję Europejską prezentowała kolumna ośmiu segwayów (dwukołowych pojazdów sterowanych ruchami ciała kierującego), które wykonywały kółka, przeplatanki i różne figury taneczne. Ulicami Warszawy przemaszerowały także grupy z Ukrainy i Białorusi. Nie zabrakło mażoretek wykonujących pokazy żonglerskie, wrotkarzy z flagami, orkiestry i tancerzy salsy. Byli przedstawiciele ze świata mediów, kultury, polityki, m.in. Tadeusz Mazowiecki, Janusz Lewandowski, Joanna Skrzydlewska, Ryszard Kalisz.
W okolicach skweru Hoovera zorganizowano Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy. Uczestnicy, a także obserwatorzy parady mogli wziąć udział w quizach wiedzy o UE, konkursach; mogli też porozmawiać z ekspertami, posłami do Parlamentu Europejskiego.

Organizatorem Parady Schumana jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply