Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Radomsko drugim Amsterdamem

Debata - Radomsko drugim Amsterdamem?Czy Radomsko może być drugim Amsterdamem? O tym 26. marca dyskutowano w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Radomsku. Debata była zorganizowana w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży przez reprezentantki SKE “Młodzież dla Europy”, kandydatki na posłów Martynę Kałkusińską i Annę Szewców.
W dyskusji wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, absolwentki Oliwa Walada i Aleksandra Pigoń, a zarazem byłe posłanki SDiM oraz zaproszeni goście: Katarzyna Ciupa - Naczelnik Wydziału Architektury, Budownictwa i Planowania Przestrzennego, Magdalena Migocka- Musiał – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Radomsku, Aleksander Broszkowski – Naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami, Ireneusz Domagalski - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku oraz Tomasz Jasiński - przedstawiciel radomszczańskich rowerzystów, reprezentujący portal rowerowo.pl. Debata miała charakter sokratejski, co oznacza, że uczestnicy odnosili się do przygotowanych materiałów.
Pierwszym zagadnieniem jakim omówiono były ścieżki rowerowe. Przedstawiony został film o sposobie budowy dróg rowerowych w Holandii i zagospodarowaniu przestrzeni w tamtejszych miastach. Uczestnicy omówili stan naszych ścieżek rowerowych, których okazało się niewiele, a ich stan również nie jest zadowalający. Jednakże oprócz tego został przedstawiony plan budowy nowych dróg i szlaków w Radomsku i okolicach, który dał nam nadzieję na zbliżenie się do rowerowego Amsterdamu.
- Wszyscy mówimy o złym zachowaniu kierowców, ale ja jestem i kierowcą i zapalonym rowerzystą i wiem, że niestety większość rowerzystów źle jeździ. Po pierwsze nie oświetleni, po drugie nie sygnalizują zamiarów zmiany kierunku ruchu. Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe w Radomsku, cieszymy się z tych co mamy, ścieżka, która jest doprowadzona do Suchej Wsi umożliwia nie tylko jazdę rowerem, ale bieganie, spacerowanie, nordic walking itd. Ale mam taką sugestię, jeśli ktoś projektuje w Urzędzie miasta czy w Starostwie to należy skonsultować z kimś kto jeździ na rowerze. Ponieważ przy tej ścieżce nawierzchnia jest super, do kostki nie ma zarzutów, bo np. nawierzchnia, która jest w Kleszczowie, kiedy pada deszcz jest dosyć śliska, tylko progi przy wyjazdach z posesji są zbyt głębokie, ponieważ jeździliśmy z kolegą z dziećmi z fotelikami i to jest bardzo duży dyskomfort - mówił nauczyciel wf-u w PG 3, Pan Jacek Jasnos.
Następnym ważnym zagadnieniem było bezpieczeństwo rowerzystów. Na początku został wyświetlony film, który pokazywał trud jazdy rowerem pośród ludzi i samochodów. Właśnie tym zajęli się uczestnicy debaty. Dyskutowano o tym jak poruszać się po ruchliwych ulicach, pośród często nie przychylnych rowerzystom kierowców i pieszych. Rozpatrywaliśmy to z perspektywy wszystkich stron. Pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa było uświadamianie radomszczan w szczególności poprzez happeningi. Omówiono także ubiór i wyposażenie rowerów i rowerzystów. Aktywni rowerzyści pośród uczestników debaty wymienili się uwagami i własnym obserwacjami. Po dyskusji na ten temat został przedstawiony film o Edukacji rowerowej w Holandii. Pokazywał kursy nauki jazdy dla dzieci i młodzieży, jakie stały się już tradycją w tym kraju.
- Może ja bym trochę po bronił tych rowerzystów, ponieważ jeżdżę dużo, jeździmy z grupą i staramy się przestrzegać jak najbardziej przepisów, to co tutaj powiedziano, że nie mamy oświetlenia , powiedzmy, że my staramy się , jesteśmy tą grupą wiodącą, wyróżniającą się w mieście i chcę powiedzieć, że raczej przestrzegamy tych przepisów, natomiast co do jazdy środkiem jezdni , czy blisko krawędzi to tutaj u nas w Radomsku, niestety ulice nie są wyposażone w ścieżki i są bardzo wąskie i jazda rowerem i równolegle mijający samochód osobowy już stwarza zagrożenie dla rowerzysty, gdyż przy krawędzi samej jezdni mamy dużo różnych uszkodzeń, przy jezdni są studzienki i rowerzysta, żeby jechać bezpiecznie musi pewną odległość od krawężnika zachować, natomiast z drugiej strony kierowcy też się spieszą i chcą wyprzedzić i powiedziałbym, że kierowcy często wymuszają na rowerzystach, aby zwalniali lub przybliżali się w tą niebezpieczną strefę jezdni, dlatego chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że jezdnie przede wszystkim są za wąskie - sugerował Pan Tomasz Jasiński z rowerowo.pl.
- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że im więcej dróg rowerowych tym bezpieczniej na drodze. I myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że im więcej dróg rowerowych, ale i chodników dla pieszych tym czujemy się bezpieczniej, bo nie ma tej bliskości z samochodem. Więc zgadzamy się, że są potrzebne, kwestia ile ich będzie, czy jaka długość i w jakich miejscach to odrębna dyskusja. Jak wiemy to zarządca drogi decyduje, czy te te ścieżki wybudować, ale myślę, że powinno być to przy współpracy zarówno policji, jak i wszystkich tutaj obecnych, a więc społeczeństwa. Czyli wnioskujemy, że widzimy tutaj taką potrzebę utworzenia ścieżki rowerowej na tej ulicy, bo trzeba też zapamiętać, że nie wszędzie chodniki są potrzebne, bo praktycznie nie ma tam w ogóle ruchu pieszego. To jest jedna kwestia, mowa tu była też o rowerzystach, że jedni się zachowują lepiej czy gorzej. Ja bym powiedział tak: rzeczywiście rowerzyści, jak i kierowcy, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego jedni są mniej świadomi, drudzy bardziej przepisów ruchu drogowego, My jako policja spotykamy bardzo często z tego typu przypadkami, że rowerzyści często tłumaczą się, że oni tak całe życie jeździli, nie miał kto im tej wiedzy przekazać. - dodał Pan Ireneusz Domagalski.
Kolejnym tematem było bezpieczeństwo rowerów. Przedstawiony materiał pokazywał jak łatwo jest ukraść rower. Uczestnicy dyskutowali jak można zwiększyć bezpieczeństwo naszych rowerów. Dyrekcja szkoły wypowiedziała się również o ochronie sprzętu uczniów szkoły, zapewniając, ż e jest on wystarczający. Oprócz tego nauczyciel i organizator szkolnych wycieczek rowerowych p. Jacek Jasnos, a także p. Tomasz Jasiński dali cenne wskazówki co do zapinania naszych rowerów. Pojawił się także pomysł, ż e oprócz nauki jazdy rowerem w szkole powinniśmy uczyć się jak dbać o bezpieczeństwo sprzętu.
Ostatnim zagadnieniem były pomysły naszych rozmówców na promowanie kolarstwa wśród radomszczan na dzień dzisiejszy. Oprócz wspomnianych wcześniej happeningów pojawił się pomysł billboardów, kursów jazdy rowerowej , wycieczek rowerowych promujących kolarstwo, a także zorganizowania akcji podczas Dni Radomska. Powiedziano także, że ważne jest żeby każdy z nas sam jeździł rowerem i zachęcał do tego znajomych i rodzinę.
- Na jednym filmie widać było jak wiele zależy od kultury. Mieliśmy obrazek z Polski i Holandii i widać było różnicę w kulturze, Po co nam ścieżki jeśli rowerzysta nie może jeździć po nich, gdyż zajmują je piesi. Następnym aspektem są plany miasta Radomska.Co się będzie jeszcze działo? Chcemy dokończyć ścieżkę na Jagiellońskiej, chcemy wybudować ścieżkę z chodnika na ulicy Piastowskiej. Kolejna nowość to ścieżka rowerowa przy ulicy Sucharskiego. W dalekich chcieliśmy jeszcze poprowadzić ścieżkę wzdłuż ulicy Piłsudskiego do Szczepocic - sugerował Pan Aleksander Broszkowski z radomszczańskiego starostwa.
Debata z organizowana była z myślą, że dzięki niej można coś zmienić, a wiele pomysłów, które zostały przedstawione zamierzamy w najbliższym czasie wprowadzić w życie. Oprócz tego wnioski z debaty zamierzamy przedstawić władzom naszego miasta. Uczestnicy debaty pytani, czy możemy stać się drugim Amsterdamem odpowiadali optymistycznie, że w najbliższym czasie jest to możliwe, a pierwszym krokiem była właśnie ta debata.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply