Młodzież dla Europy

Klub Europejski

XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Relacja Oliwii i Oli z XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W dniach 31.05 – 01.06 wraz z brałyśmy udział w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Niesamowite doświadczenie, które miałyśmy możliwość przeżyć jest niezapomniane do końca życia oraz ludzie, których tam poznałyśmy są bardzo ciekawi i zarazem inteligentni.

W czwartek uczestniczyłyśmy w trzygodzinnych warsztatach pod nazwą „Lider Samorządu Uczniowskiego” mających na celu stworzenia wzoru idealnego samorządu szkolnego jak również jego zarządu. Szkolenie to pozwoliło nam także przekonać się jakie problemy napotykają inni w swoich szkołach przede wszystkim związanych z komunikacją między samorządem a: uczniami, dyrekcją czy nauczycielami. Po zakończeniu kursu udaliśmy się do hoteli i mogłyśmy zapoznać się z innymi uczestnikami SDiM.

Piątek był dla nas szczególnie ważną datą, gdyż to właśnie na ten dzień przypadała Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Parlamentu gdzie około 9.00 Pani Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz otworzyła wystawę poświęconą Januszowi Korczakowi i jego działalności a później, przed godziną 10.00 mieliśmy możliwość zapoznania się z pełną ofertą gadżetów klubów poselskich. Około 10.20 rozpoczęliśmy obrady. Na początku Marszałek Sesji SDiM oficjalnie otworzyła nasze obrady uderzając laską trzy razy. Później uchwała, której miało owe posiedzenie dotyczyć została oficjalnie odczytana. Kolejne punkty dyskusji były ustalone odgórnie – na początku przemowy posłów, którzy są chętni do wygłoszenia swojego zdania, następnie zadawaliśmy pytania Pani Minister Edukacji Narodowej Krystynie Szumilas a później każdy poseł mógł zgłosić swoje poprawki do owego dokumentu. Następnie głosowaliśmy. Około 30 poprawek i ustawa. Ostatecznie niewielką liczbą głosów nasz projekt wraz z wszelkimi uwagami został przyjęty, ale niektórzy posłowie nie ukrywali swojego wzburzenia i emocji towarzyszących na sali sejmowej. Po obradach udaliśmy się do restauracji sejmowych na lunch a później pojechałyśmy do domu.

Uważamy, że XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży to inicjatywa, która przynosi pożądane skutki. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma szansę poznać prawdziwy smak życia poselskiego i przekonać się jak wyglądają prawdziwe obrady sejmu.


Tagged as , , , , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply