Młodzież dla Europy

Klub Europejski

Piłeś - nie prowadź! Happening

Piłeś - nie prowadź!
Za nami kolejna głośna akcja. Tym razem w ramach Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Motywem dzisiejszej akcji uczyniliśmy sprzeciw wobec pijanych kierowców, oraz takich którzy siadają za kierownicą na tzw. kacu. Uczestnicy happeningu ubrani w odblaskowe kamizelki z daleka rzucali się w oczy. W ręku transparenty, ulotki z hasłami:
- “Pamiętaj!!! WYPADEK NA DRODZE, TO NIE PRZYPADEK! Bezpieczeństwo zależy także od Ciebie”
- “W Polsce co 10 minut dochodzi do wypadku drogowego, codziennie na drogach zostają ranne 173 osoby, a ginie 15 osób. Polska stanowi ‘czarny punkt’ na mapie Europy. Najczęściej poszkodowani w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. PROWADZISZ – WŁĄCZ MYŚLENIE”
- “PIŁEŚ – NIE JEDŹ! ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO!”
- “ŚPISZ 8 GODZIN? W TYM CZASIE W POLSCE DOJDZIE DO NIEMAL 150 WYPADKÓW DROGOWYCH! PROWADZĄC SAMOCHÓD, NIE PRZEŚPIJ ŻYCIA!!!”

Dodatkowo mieliśmy ze sobą alkomat, którym przebadaliśmy m.in. radomszczańskich taksówkarzy - u wszystkich alkomat wskazywał zero promili w wydychanym powietrzu. Dzięki temu taksówkarze otrzymywali od nas słodkie małe co nieco, za właściwą postawę obywatelską.

Przeprowadziliśmy także ankietę wśród mieszkańców, w której przebadaliśmy nieco ponad 150 osób. Niestety, ale niemal sto zapytanych osób spotkało się z sytuacją, w której ktoś ze znajomych prowadził alkohol na tzw. kacu lub był po prostu pijany. To nie napawa optymizmem. Radomszczanie widząc, że kierowca samochodu jest pod wpływem alkoholu z reguły wysiadają (co 2 badany), zaś co trzeci ankietowany wzywa policję. Na całe szczęście, jedynie co dziesiąta pytana osoba nie ma nic przeciwko. Połowa ankietowanych zna dopuszczalną dawkę zawartości alkoholu we krwi u kierowców (0,2 promila), pozostali respondenci mieli z tym problem.

Zdaniem ankietowanych największy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem ma trzeźwość kierowcy, niewielkie znaczenie zaś stan techniczny auta.

Całą akcję kończyła symboliczna stłuczka, będąca niejako efektem jazdy pod wpływem alkoholu - oczywiście była to tylko symulacja, przy okazji której wykorzystano niewdzięczne…kartony.

W akcji wzięło udział około trzydziestu członków SKE “Młodzież dla Europy”.

Zobacz galerię zdjęć.


Tagged as , , , , + Categorized as Z życia klubu

Leave a Reply